Fantastik Filmler Festivali başlıyor

Fantastik Filmler Festivali, bu yıl ilk kez sinema severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türünün en yeni örneklerinin yanı sıra sinema tarihine damga vurmuş kült filmleri de programına alan festival, 22-24 Aralık tarihleri arasında İstanbul Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek.Festivalde gösterilecek filmler şunlar:
22 Aralık Cuma 21:30 - Housewife

İlk uzun metraj kurmacası Baskın: Karabasan ile cehennemin kapılarını aralayan Can Evrenol, ikinci uzun metraj kurmacasında bizi Holly’nin kabuslarına sürüklüyor. Dünya prömiyerini Paris l’Etrange Film Festivali’nde gerçekleştiren filmin baş rollerinde Clémentine Poidatz ve David Sakurai yer alırken, özellikle Sakurai performansıyla seyircinin korkulu rüyası oluyor.
22 Aralık Cuma 23:59 - Baskın: Karabasan

Can Evrenol’un ilk uzun metraj kurmacası dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Gece Yarısı Çılgınlığı bölümünde yaptı. 5 polisin gece devriyesi sırasında gelen yardım çağrısı üzerine gittikleri terk edilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu alan film, tam bir kabuslar silsilesi.
23 Aralık Cumartesi 12:00 - Olağanüstü Dünya

Türkiye’de ilk kez büyük perdede gösterilecek olan April and the Extraordinary World, 1940’lı yılların Fransa’sından izler taşıyor ve bir genç kız olan April’ın, bilim insanlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından ebeveynlerini arayışını konu alıyor. Marion Cotillard ve Jean Rocherfort’un sesleriyle karakterlere hayat verdiği bu sıra dışı steampunk örneği, Fransız çizgi roman sanatçısı Jacques Tardi’nin aynı adlı eserinin leziz bir beyaz perde uyarlaması.
23 Aralık Cumartesi 14:00 - Yeni Ahit

Bay Hiçkimse (2009) ve 8. Gün (1996) gibi başarılı filmlere imza atan Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Altın Küre adayı olan filmi Yeni Ahit, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Süresince, seyirciye farklı hazlar yaşatan ve insanlığın tarih boyunca kabul ettiği tüm değerleri alt üst eden bu dinlerüstü deneyim, modern bir başyapıt.
23 Aralık Cumartesi 16:30 - Robot Jeeg

Bari Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere onlarca festivalde gösterilen ve toplamda 16 adet ödül toplayan Lo Cihamavango Jeeg Robot, Türkiye’de ilk kez büyük perdede. Bilim kurgu severlerin yakından takip ettiği İtalyan yönetmen Gabriele Mainetti’nin bu filmi aksiyon dolu bir fantastik sinema örneği. Bol süper kahramanlı Amerikan filmlerinden sıkılanlar için çölde bir vaha.
23 Aralık Cumartesi 19:00 - Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

İran’ın ilk vampir filmi olarak lanse edilen Ana Lily Amirpour’un bu feminist draması, spaghetti western, çizgi roman ve korku türlerini İran Yeni Sineması’yla harmanlıyor. Film prömiyerini dünyanın en başarılı bağımsızlarının sahne aldığı Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdi.
23 Aralık Cumartesi 21:30 - Kırık Kalpler Bankası

Galata amatör futbol takımında oynayan Enis ve Osman'ın planı takım arkadaşlarıyla birlikte bir banka soymak ve takımın ligden düşmesini engellemek için önlerindeki son maçı kazanmaktır. Takımın antrenörü imam Yusuf'un ise bu plandan haberi yoktur. Maç, çıkan kavga sebebiyle yarıda kalır. Ancak Osman karşı takımın organ mafyası olan antrenörü Rüstem'in zorla alıkoyduğu Aslım'ı görür ve ona aşık olur. Zaman içinde banka soygunu planı gelişip işler karıştıkça Osman'ın Aslım'a olan aşkı da büyür.
23 Aralık Cumartesi 23:59 - Sen Aydınlatırsın Geceyi

Muhteşem oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Onur Ünlü, her biri doğaüstü güçlere sahip kahramanların olağan, hatta sıkıcı gündelik hayatlarını ve sıradan dertlerini William Shakespeare’den esinlendiği bir kurmaca ile anlatıyor. Türkiye’de ilk kez İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve festivalden en iyi film de dahil olmak üzere 4 ödül ile ayrılan yapıt, Türkiye sinemasının nev-i şahsına münhasır yönetmeni Onur Ünlü’nün kariyer zirvesi ve kayıtsız kalınamayacak bir kara film örneği.
24 Aralık Pazar 12:00 - Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery’nin 1942’de yayımlanan başyapıtı’ndan esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan filmde, küçük bir kız yeni taşındıkları mahallede iyi kalpli yaşlı bir pilot ile tanışır ve zamanla onun enteresan dünyasını keşfetmeye başlar. Yaşlı pilot, yeni arkadaşına her şeyin mümkün olduğu olağanüstü bir dünya anlatır. Küçük kız, Küçük Prens’in evrenine doğru büyülü bir yolculuğa çıkarken, filmin yönetmeni de meraklı seyirciye fantastik bir dünyanın kapılarını aralar.
10 / 13
Fantastik Filmler Festivali başlıyor
24 Aralık Pazar 14:00 - Yargıç Dredd

1977'den bu yana İngiltere’de yayımlanan Yargıç Dredd çizgi roman serisine dayalı olan film, son yılların en etkileyici uyarlamalarından. Game of Thrones’un Cersei’si Lena Headley’nin yine kötücül bir karakteri oynadığı filmde, Amerika gelecekte radyokaktif bir çöplüğe dönmüş. Doğu sahil şeridinde 400 milyon insanın sürekli korku içinde yaşadığı dev bir şehir var: 1 Numaralı Mega şehir. Şehre düzen getirmeye çalışan yegâne kurum Yargıçlar. Bu Yargıçların en korkulanı ise, Dredd.
11 / 13
Fantastik Filmler Festivali başlıyor
24 Aralık Pazar 16:30 - Kaygı

Ceylan Özgün Özçelik’in dünya prömiyerini Berlinale’de gerçekleştiren psikolojik gerilim türündeki filmi Kaygı, South by Southwest Film Festivali’nde de öne çıkan kadın yönetmenlere verilen LUNA Gamechanger Ödülü‘ne layık görüldü. Algı Eke’nin başrol oynadığı filmde genç bir kadın olan Hasret, gerçekliği sorgularken, bu gerçeklik üzerinden yaşanılan toplumsal hafıza kaybının izlerini arıyor.
12 / 13
Fantastik Filmler Festivali başlıyor
24 Aralık Pazar 19:00 - Ay

Duncan Jones’un bu ilk uzun metrajı, ona En İyi İlk Yönetmen kategorisinde Bafta ödülünü getirmesinin yanısıra çeşitli uluslararası festivallerden de 26 ödül topladı. Filmde, bir Lunar Industries çalışanı olan astronot Sam Bell, 3 senedir Ay’da tek başına işlettiği enerji merkezinde Dünya’nın temel enerji kaynağını çıkarıp gezegenimize iletmekle görevlidir. Sam’in Dünya ile irtibatının kopması sonucu paranoyası artar ve yaşadığı halüsinasyonlar üzerine yaşamı darmadağın olur.
13 / 13
Fantastik Filmler Festivali başlıyor
24 Aralık Pazar 21:30 - Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmış ve Film Müziği kategorisinde ödül almış modern bir başyapıt. Vampir hikayelerinin geçmişten günümüze geçirdiği değişim göz önünde bulundurulduğunda Jim Jarmusch’un vampir temsili konusunda yenilikçi bir tavır sergilediğini, müzik ve edebiyatı iç içe geçirerek entelektüel anlamda da doygun ve bunun yanı sıra fantastik bir anlatı kurguladığını söylemek mümkün.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS