kültür sanat

Kaldır kafanı, festival başlıyor

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema

Kaldır kafanı, festival başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin 36'ncısı başlıyor. Festivalin bu yılki sloganı ‘’Kaldır Kafanı.' İstanbul’da 5-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 61 ülkeden yaklaşık 200 film, çok sayıda etkinlik ve panel var. Bir de öğrencilere 1 TL’lik bilet müjdesi. Tüm festival filmlerini buraya sığdırmak imkansız, ama öne çıkan 5 film şunlar...Elmas Adası - Diamond Island

Festivalin açılış filmi. Asya kıtası hikayelerini sevenlere tavsiye. Hikaye Kamboçya’da geçiyor. Kayıp kardeşlerini arayan bir gencin hikayesi anlatılıyor. Cannes Film Festivali’nden ödülle dönmüş bir film.

Hayalet Hikayesi - Personal Shopper

Fransız yönetmen Olivier Assayas’ın filmi. Film, ünlüler için özel alışveriş elemanı olarak çalışan bir genç kızın telefonuna gelen bir mesaj üzerine kuruluyor. Kristen Stewart’ın hayat verdiği genç kız bu mesaj üzerinden hayaletlerle ve ‘’diğer taraf’’ la irtibat kurmaya çalışıyor. Psikolojik gerilim sevenler kaçırmasın.

Sonsuz Şiir - Endless Poetry

Film, yönetmeni Alejandro Jodorowsky’nin gençlik yıllarına odaklanıyor. Ailesinden ayrılarak kendini 1940’lı yılların Santiago’sunda bohem bir hayatın içine bırakan Alejandro, dönemin önemli şairleriyle, şiirin büyüsüyle tanışıyor ve ilk kez aşık oluyor. Otobiyografi ve sanat filmi sevenlere.

Safari

Afrika’ya av amacıyla giden Avrupalı turistleri ve av sürecini anlatıyor. Safari bir yanıyla av turizmi gibi tartışmalı bir konuyu ele alırken, insan doğasının zihni zorlayan yönlerini da mercek altına alıyor. Avusturya toplumunun en karanlık noktalarını gün ışığına çıkaran sıra dışı sinemacı Ulrich Seidl’ın filmi.

Paris Büyüsü - Lost in Paris

Bu film hem Paris’i hem de komediyi sevenler için. Rumba’yla kalpleri fetheden komedi ikilisi Fiona Gordon ve Dominique Abel’in filmi. Yaşam sevincinin ve tesadüflere olan inancın peşinden giden bir hikaye.

Festivalin tüm programına da İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın internet adresinden ulaşılabiliyor.

Festivalin tüm programına da film.iksv.org adresinden ulaşılabiliyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS