Kitaptan beyaz perdeye taşınan 12 eser

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema
Kitaptan beyaz perdeye taşınan 12 eser

Bir kitabı esas alarak veya ondan esinlenerek yazılan senaryolar her zaman ilgi konusu olmuştur. Kitaptan beyaz perdeye aktarılan bazı yapımları sizler için derledik.Apple Tree Yard
4’er bölümlük sezonlardan oluşması planlanan Apple Tree Yard dizisinde; Emily Watson'ın canlandırdığı, genetik alanında oldukça başarılı bir bilim insanı olan Yvonne Carmiachel, iki çocuk annesi ve evli bir kadın olarak karşımıza çıkmaktadır. Yvonne'nin hayatı karizmatik bir hayranıyla tanışması ve en yakın arkadaşının tecavüzüyle değişmektedir. Louise Doughty'nin romanından uyarlanan bu gerilim dizisiyle bir kadının aşk, evlilik ve tecavüz üçgeni arasındaki durumu gözler önüne serilmektedir.
11.22.63
Geçmişinle savaşırsan, o da seninle savaşır! Stephen King'in "11.22.63" adlı romanından uyarlanan dizide, James Franco'nın canlandırdığı Jake Epping isimli öğretmen, zamanda yolculuk yaparak John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışır. J.J Abrams ve Stephen King'in yapımcılığını üstlendiği dizinin oyuncuları arasında Oscar adaylığı bulunan James Franco, Sarah Gadon ve George MacKay var.
Gölgede Dans
Londra'da yarıda kesilen bir bomba eyleminden sonra Collette, bir MI5 subayının eline düşer. Subay Mac, ona bir anlaşma teklif eder: Ya muhbirlik yapacak ya da hapse girecektir. Oğlu için endişelenen ve Belfast'a dönen Collette, İngiliz istihbaratı için önemli bir casus haline gelir. Mac onu korumak için büyük riskler alsa da ikisi de seçeneklerinin daraldığının farkındadır.
Kelebek
1930’lu yılların başlarında geçen hikayede, dövmesi yüzünden “Kelebek” kod adıyla tanınan Charrière, Fransa dışındaki yüksek güvenlikli bir ada hapishanesine gönderilir. Sayısız kere kaçma girişiminde bulunan ve her seferinde başarısız olan Kelebek, burada tanışacağı Louis Depo ile yakın arkadaş olur ve ondan kendisine yardım etmesini ister.
Özgürlük Savaşçısı
Amerikan İç Savaşı yıllarında Güney'de fakir bir çiftçi olan Newton Knight, yüksek vergilerden, savaşlardan ve yok yere hayatını riske atmaktan bıkmıştır. 1862'deki Corinth Savaşı'nın ardından kendisi gibi çiftçiler, köleler ve firarilerle birlikte Güney Konfederasyonu'ndan ayrılarak Jones County, Mississippi'de bağımsız bir devlet kurulmasına öncülük eder.
Altınlı Kadın
2. Dünya Savaşı sırasında Naziler'in ailesinden çaldığını iddia ettiği çok değerli Gustav Klimt tablolarının haklarını yeniden ele geçirebilmek için Avusturya hükumetine karşı mücadele eden Yahudi Maria Altmann ve avukatı Randol Schoenberg'in gerçek bir öyküden uyarlanan hikayesi.
Babanı En Son Ne Zaman Gördün?
Blake Morrison'un kendi anılarını anlattığı çok satan kitabından uyarlanan film, bir baba ile oğul arasındaki derin sevgiyi inişli ve çıkışlı en doğal haliyle aktarıyor. Oscarlı Colin Firth başrolde yer alıyor.
Julia Olmak
Londra 1938... Julia Lambert oyunculuk kariyerinin zirvesinde ve mutlu bir evliliği olan güzel bir yıldızdır. Ancak hayatı dışarıdan göründüğü kadar mükemmel gitmemektedir. Yavaş yavaş orta yaş bunalımlarına giren, evliliğindeki heyecan biten Julia'nın tutkuları genç bir Amerikalı olan Tom'la tanışınca gerçeğe dönüşmeye başlar. İngiliz yazar Somerset Maugham'ın romanından uyarlanan film István Szabó'nun yönetmenliğinde izleyiciye ulaşıyor.
Tom Sawyer
Tom Sawyer, her türlü yaramazlıkları yapan, ele avuca sığmayan bir çocuktur. Mississippi Irmağı kıyısında bulunan St. Petersburg kasabasında, kendisini çok sevdiğine inandığı Polly teyzesinin yanında yaşamaktadır. Bu yüzden teyzesinin kendisini azarlamalarına ve zaman zaman kamçıyla dövmelerine aldırış etmez.
Benimla Kal
10 / 12
Kitaptan beyaz perdeye taşınan 12 eser
Stephen King'in "Ceset" adlı hikayesinden sinemaya uyarlanan yapım, ergenliğe yeni girmiş dört kafadar gencin Oregon ormanlığında, kayıp bir çocuğun cesedini aramasını konu ediniyor. Yolculuk boyunca daha da yakınlaşan çocuklar, birbirleri hakkında yeni şeyler keşfedeceklerdir. Film en İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adayıdır.
Tepeden İndim Dağa
11 / 12
Kitaptan beyaz perdeye taşınan 12 eser
İngiliz bir kartograf, Galler'deki ilk dağ olduğu iddia edilen dağı görmek üzere Galler köyüne gider ve bölgeye ulaştığında bahsedilen şeyin yalnızca bir tepe olduğunu fark eder. Buna gücenen köy halkı, kartografın görüşünü değiştirmeye kararlıdır. 1995 İngiltere yapımlı komedi-drama filmde yakışıklı aktör Hugh Grant başrolde.
Moby Dick Part 1
12 / 12
Kitaptan beyaz perdeye taşınan 12 eser
Amerikalı yazar Herman Melville'in dünyaca ünlü romanından uyarlanan filmde, beyaz balina Moby Dick'in peşine düşen Kaptan Ahab'ın hikayesini izliyoruz. Bir bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaların nasıl avlandıklarını, geminin sonunda nasıl battığını anlatan Moby Dick, ilk bakışta denizlerde geçen bir serüven sayılabilir. Ne var ki insan Moby Dick'i anladıkça, düşündükçe eserin gerçek anlamını sezmeye başlar.

Çok daha fazla kaliteli film ve diziye BluTV'den ulaşabilirsiniz.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS