Kredi alarak çektiği filmle ödül aldı

Kredi alarak çektiği filmle ödül aldı

İzmirli kadın yönetmen Gülten Taranç, banka kredisiyle çektiği filmiyle Barcelona Planet Film Festivali'nde "En İyi Kadın Yönetmen" dalında finale kaldı.

Gülten Taranç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü'nden mezun olduktan sonra kadın cinayetlerine tepki olarak bir film çekmek istediklerini ifade etti.

Arkadaşı Çağla Canbaz ile birlikte yazdıkları "Yağmurlarda Yıkansam" isimli senaryoyu kayda geçirmek için mücadele verdiklerini, destek bulamamaları üzerine kredi çekmeye karar verdiklerini anlatan Taranç, şöyle konuştu:

"Çağla Canbaz ile senaryoyu 7 ayda tamamladık. Murat Ergür, Engin Benli, Yeliz Tozan, Rabia Kaya ve Gülçin Çakır gibi oyuncular, filmde gönüllü olarak yer aldılar. Ekip fedakarlıkla çalıştı.Toplumun kanayan yarasına, kadın cinayetlerine dikkati çekme amacıyla böyle bir film çektik.
Genco Erkal'ın gözünden 'izleyici'
Bunu yaparken de konuyu ajite etmeden yansıtmaya gayret ettik. İnsanları sıkmak yerine naif bir dille annesinin cinayete kurban gitmesinin ardından yalnız kalan Gamze'nin hikayesini anlattık."

"Yetkililerden destek bekliyorum"

Gülten Taranç, filminin İzmir'de izleyiciyle buluştuğunu, gösterimlerden birinin gelirlerini Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışladıklarını aktardı.

"Yağmurlarda Yıkansam" filmiyle yurt içinde ve yurt dışında çeşitli yarışmalara katıldığını dile getiren Taranç, "Son olarak Barcelona Planet Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Yönetmen' dalında finale kaldım. Burada ikinci oldum, ancak yeterli maddi imkanım olmadığı için ödül törenine gidemedim. Şimdi başka film festivallerine katılmayı düşünüyorum ama törenlere katılacak ödeneğimiz yok. Ben bu filmi zaten kredi çekerek yapmıştım ve yapım desteği bulamamıştım. Şimdi ise yapım sonrası desteği arıyorum." dedi.

Yönetmen Taranç, Türkiye'de uzun metraj filmi olan az sayıda genç yönetmenden biri olduğunu, gençlerin daha çok desteklenmesini istediğini de sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS