Malatya Film Festivali "Yeniden"

Malatya Film Festivali "Yeniden"

Malatya Film Festivali "Yeniden"

6 yıllık festival yolculuğuna geçtiğimiz yıl ara veren Malatya Uluslararası Film Festivali yerli ve yabancı konukların katılımıyla başladı. Özellikle Anadolu’da gerçekleşen film festivalleri, hem şehirlerin tanıtımı açısından hem de yerel halkla bağımsız sinemayı kaynaştırma açısından oldukça önemli.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her ne kadar ücretsiz olan gösterimlere katılanların çoğu uzun planlar ve yavaş akan sahnelerde salonu terk etseler de yeni nesil sinemanın her yaştan ve kültürden seyirciye tanıtılmasını önemli buluyorum. Festivalde bu yıl Malatya seyircisini yakalayacak önemli filmler de var. Özellikle Onur Saylak’ın mülteci sorununa tam da meselenin içinden baktığı Daha filmi, sinemaseverleri bu durum üzerine daha çok düşünmeye ve sorgulamaya davet edecek. Başarılı yönetmen Ümit Ünal’ın son filmi Sofra Sırları ise özellikle kadın seyircilerden tam not alacağa benziyor.

Hülya Koçyiğit Konteyner Kent’te

Festivalin bu yılki Jüri başkanlığını Türk sinemasının yıldızlarından Hülya Koçyiğit yapıyor. Usta oyuncu film gösterimlerinin yanı sıra festival kapsamında gerçekleştirilen sosyal yardımlara da katıldı. Malatya’da Suriyeli mültecilerin yaşadığı Konteyner Kent’i ziyaret eden Koçyiğit ölümü dahi göze alıp vatanlarından kaçmak zorunda bırakılan ve ülkemize sığınan ailelerin evlerini ziyaret etti, dertlerini dinledi. Kendisi de bir kız çocuğu sahibi olan Koçyiğit, özellikle kız çocuklarına oyuncak dağıtırken duygu dolu anlar yaşadı.

Huzurevinde sinema keyfi

Festivalin bir diğer sosyal etkinliği de Malatya Huzurevi’nde gerçekleşen sinema gösterimi oldu. Huzurevi sakinleri ödülü yönetmen Atalay Taşdiken’in Arama Motoru isimli filmini izlediler. Gösterim sonrası sohbet ettiğim Huzurevi psikoloğu, Avşar Sinemaları’nın huzurevi sakinlerine her hafta sonu ücretsiz olarak kapılarını açtığını söyledi. Umuyorum ki Türkiye’nin her yerinde aynı uygulama vardır ve yaşlılarımız daha çok salonda film izleyebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vadide film projesi

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde misafirler için özel gezilerde düzenlendi. Özellikle yabancı sinemacıların dikkatle incelediği Levent Vadisi, Türkiye’nin aslında nasıl doğal bir film platosu olduğunu da gözler önüne sermiş oldu. Geçmişi 65 milyon yıl öncesine dayanan ve muhteşem kaya oluşumları ile dikkat çeken Levent Vadisi, geziye katılan birçok yapımcı ve yönetmeni de burada film yapmak için heyecanlandırdı. Kaya oluşumlarının yanı sıra uçurumun üzerine yapılan seyir terasında camın üzerinde yürümek hepimiz için ilginç bir deneyim oldu.

Malatya Film Platformu

Festival kapsamında bu yıl ilki gerçekleşen ‘Malatya Film Platformu’ film sektörünün önemli temsilcilerinin katılımıyla başladı. Yapım aşamasında olan filmlere destek verilecek olan platformda iki ayrı dalda ödül verilecek. Türk sinemasının yapı taşlarından Ertem Eğilmez adına verilecek "Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği" ödülünü kazanan proje 100 bin TL yapım desteği almaya hak kazanacak.