Malatya Valiliği film festivaliyle ilgili açıklama yaptı: Ertelendi

Malatya Valiliği film festivaliyle ilgili açıklama yaptı: Ertelendi

Malatya Valiliği, bu yıl 4-10 Kasım 2016 arasında gerçekleştirilmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali'nin iptal edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada festivalin iptal edilmediği, ileri bir tarihe ertelendiği ifade edildi.

Malatya Valiliğince, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.


Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 7. sanat olarak adlandırılan sinemayı daha etkin ile yaygın hale getirmek için Adana, Antalya, İstanbul, Ankara, Edirne ve birçok kentte yapılmaya başlanan film festivallerinin sinema ile düzenlendiği illerin tanıtımına büyük katkı sağladığı belirtildi.


Açıklamada, festivalin Kayısı Araştırma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfınca Valiliğinin koordinasyonunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, İnönü Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ile Fırat Kalkınma Ajansının destekleriyle 2010 yılından bu yana düzenlendiği anımsatıldı.


7. Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edildi


Festival organizasyonunun geniş katılımcı kuruluşlara rağmen sadece Valilik makamı üzerinden yürütülmesi ve bu görevin de koordinatör olarak bir vali yardımcısına yükletilmesinin, her iki yılda bir vali yardımcısının tayin veya başka sebeplerle ilden ayrılmasının, festivalin kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerektiği gerçeğini de ortaya çıkardığı belirtildi.


15 Temmuz darbe teşebbüsü


15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Valilikte görevli 3 vali yardımcısının memuriyet görevine son verildiği ifade edilen açıklamada, "Görevine son verilen vali yardımcılarının içerisinde 6. ve 7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin koordinatörü vali yardımcısı da bulunmaktadır. 15 Temmuz hain ihanet girişiminin izlerinin silinmesi için başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen mücadele, gerçekleştirilen çalışmalar ve iş yükü kamuoyunca bilinmektedir." ifadesine yer verildi.


"İptal edilmemiş, ileri bir tarihe ertelenmiştir"


Film festivalinin yürütülmesi için gerçekleştirilen önemli maddi yükümlülük ve sorumlulukların yer aldığı sözleşmelerin, görevine Kanun Hükmünde Kararname ile son verilen vali yardımcısı tarafından imza altına alınması olduğu aktarılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Bu da bugüne kadar film festivalinin Valiliğimiz ve festival yürütme kurullarının önerilerine rağmen kurumsal bir yapıya dönüştürülmemesinin ciddi eksiklik olduğunu ortaya koymaktadır. Festivali benimseyen, destekleyen ve her yıl düzenlenmesinin ilimize olumlu katkılarının olduğunu düşünen Malatya halkı ve sanatseverler şunu bilmelidirler ki, Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edilmemiştir. Sadece ileri bir tarihe ertelenmiştir."


Açıklamada, daha önce gerçekleştirilen organizasyonlarda görülen aksaklıkların giderilmesinin, kültürel ile sanatsal boyutlarının daha da geliştirilmesinin ve uluslararası kimliğinin ön plana çıkarılmasının ardından 2017'de Türkiye'de ve yurt dışında adından daha çok bahsedilen bir film festivali gerçekleştirilmesinin ana hedef olduğu vurgulandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS