Maral Büyüksaraç Özgecan Aslan'ı canlandırdı

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema
Maral Büyüksaraç Özgecan Aslan'ı canlandırdı
Maral Büyüksaraç Özgecan Aslan'ı canlandırdı

Bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi olan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, kadına şiddeti işleyen belgesel filme konu oldu. Aslan'ı genç oyuncu Maral Büyüksaraç canlandırdı.

Boston Üniversite'sinde okuyan Chris Surnames'in akademik tezi ve festivaller için hazırladığı dört farklı ülkede kadına şiddeti anlatan "Faint Sound" belgesel filmin çekimleri tamamlandı. 

Almanya, Rusya, Türkiye ve İngiltere'de dört farklı kadının erkek şiddetiyle öldürülmesinin dramını anlatacak olan film Aralık ayında vizyona hazırlanıyor.

Türkiye'de Özgecan Aslan'ın hayatından esinlenen genç yönetmenin filminin Türk kadrosunda usta oyuncu Erkan Can, Maral Büyüksaraç ve belgesele sesiyle eşlik edecek olan Hatice Aslan yer alıyor. 

Özgecan umut olacak  

Genç yönetmen Surnames, filmin gelirini çocuklara şiddetten uzak bir dünya amacıyla bireysel silahsızlanma için çalışmalar yapan Umut Vakfı'na bağışlayacak. 

Özgecan Aslan karakterini canlandıran genç oyuncu Maral Büyüksaraç, Ata Koleji ikinci sınıf öğrencisi. Çocuk oyunculukla kariyerine başlayan genç oyuncu daha önce Şerif Gören'in yönettiği Ay Büyürken Uyuyamam filminde Hazal Kaya ve Ayça Bingöl ile birlikte oynamıştı. Bu filmle ODTÜ ve KTÜ Üniversite'sinden Meral Okay ve Türkan Şoray'ın elinden "Gelecek Vaadeden Oyuncu" ödülünü aldı.

Ne olmuştu?

Özgecan Aslan Mersin'in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015'te alışveriş merkezinden çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülmüştü. 

Davada cinayetten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Fatih Gökçe, hakkında "cinsel saldırı suçundan" verilen 24 yıl hapis cezası kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden hakim karşısına çıktığı davada 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS