Meksika sineması Akbank Sanat'ta

Meksika sineması Akbank Sanat'ta

Meksika sineması Akbank Sanat'ta

Akbank Sanat, Kasım ayı boyunca "Yakın Dönem Meksika Sineması"nın seçkin örneklerini izleyici ile buluşturacak.

Etkinlik kapsamında şu filmler gösterilecek:

* 9 Kasım Cumartesi Saat:15.00'te Odín Salazar Flores'in yönetmenliğini yaptığı 2011 yapımı Davarlar (Burros),

1940'larda Meksika'nın güneyindeki Tierra Cliente yöresinde yaşayan 10 yaşındaki Lautaro isimli çocuğun hikayesi. Babası ölünce 60 km. uzakta yaşayan halasının yanına gönderilen Lautaro, bazı sebeplerden ötürü evine dönemeye karar verir. Yolda kendisine yardımcı olan birçok insanla tanışır.

* 16 Kasım Cumartesi Saat: 15.00'te El Corralito'daki çiftçilerinin zor ama basit ve güzel yaşamından kesitler sunan Lupe ve İneği (Lupe El De La Vaca),

Belgesel, Meksika'nın Sierra del Tigre bölgesinde küçük bir köy olan El Corralito'daki çiftçilerinin zor ama basit ve güzel yaşamından kesitler sunuyor.

* 23 Kasım Cumartesi Saat: 15.00'te aynı aileye mensup üç kadının gözünden aşk ve ilişkileri anlatan Birlikte Kalabilmek İçin Reçeteler (Cilantro Y Perejil),

Aşk ve ilişkiler, aynı aileye mensup üç kadının gözünden anlatılıyor. Susana on senelik ilişkisini bitirme kararı alırken, küçük kardeşi Nora bu ayrılığı bir film projesi olarak çeker, bu arada kendisi de müzisyen sevgilisiyle ilişkisi sorgular. Büyükanneleri ise yaşlı bir centilmene aşık olmuştur.

* 30 Kasım Cumartesi Saat: 17.00'de Laura Gardos Velo'nun yönettiği 2011 yapımı Yıllar Sonra (Anos Despues).

Mexico City'de kız arkadaşıyla sessiz bir yaşam süren ve tek yakını annesi olan Andrés, tesadüf eseri, büyükbabasının Galicia'da bir köyde yaşadığını öğrenir. Bu haber onu çok heyecanlandırır. Geçmişini aydınlatmak ve büyükbabasıyla tanışmak üzere her şeyi geride bırakarak İspanya'ya gitmeye karar verir.

Not: Etkinlik ücretsiz...