O filmle yıldızları parladı

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema
O filmle yıldızları parladı

Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett gibi oyuncuların, birer Hollywood starı olacağına dair ilk sinyali veren yapımlardan biri olan Yetenekli Bay Ripley'le ilgili bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.Filmin konusu
Tom Ripley, Dickie Greenleaf'i Avrupa'dan ABD'ye dönüp babasıyla beraber çalışması için ikna etmeye çalışan bir insanı canlandırır. Ripley'e bu görevi, ABD'nin sayılı zenginlerinden olan gemi inşaat şirketi sahibi Herbert Greenleaf vermiştir.
Ripley, çift taraflı oynuyor
Ripley, Herbert Greenleaf'in verdiği bu görevi kabul ederek hem para kazanmayı hem de hep gitmek istediği Avrupa şehirlerini görme imkanı yakalar. Tom, bu gizli görevi Dickie'ye anlatarak onunla beraber İtalya'da yaşamaya başlar.
Suç ve gerilim dorukta
Tom, Dickie ve Dickie'nin sevgilisi Marge ile çok iyi arkadaş olur. Birlikte seyahate çıkar, evde vakit geçirirler. Olaylar bir anda hiç de beklenmediği gibi gelişir ve Tom'un karanlık ruhunun içinde bir yolculuk başlar.
5 dalda Oscar'a aday gösterildi
Film, 1999'da vizyona girdikten sonra 5 dalda Oscar'a aday gösterildi. Oscar'da ödül alamasa da farklı Altın Küre, BAFTA gibi yarışmalarda toplam 75 kez aday gösterilip toplamda 10 ödül aldı. Filmin IMDb puanı ise 7,3.
Matt Damon
Yetenekli Bay Ripley, Matt Damon'ın başrol oyuncusu olarak kendine yer bulduğu önemli filmler arasındadır. Daha önce Can Dostum ve Er Ryan'ı Kurtarmak filmleriyle kendini ispat eden Damon, Can Dostum filmindeki performansıyla filmin En İyi Senaryo Oscar'ı almasında oldukça etkili olmuştu.
Jude Law
Filmde Dickie Greenleaf'i canlşandıran Law, 2000 yılında En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ına, Yetenekli Bay Ripley'deki performansıyla aday gösterildi. Law, oscar'ı alamasa da daha sonra yine aynı kategoride aynı performansıyla Altın Küre'ye sahip oldu.
Gwyneth Paltrow
Filmde Dickie Greenleaf'in sevgilisi Marge Sherwood'u canlandıran Paltrow, bu filmden bir yıl önce vizyona giren 'Shakespeare in Love' filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını aldı.
Cate Blanchett
1990'ların ortasında yıldızı parlamaya başlayan ve 2000'lerde iki Oscar kazanan oyuncu, filmde ABD'nin zengin ailelerinden birine mensup Meredith Logue'u canlandırdı.
Yetenekli Bay Ripley D-Smart'ta
D-Smart'ta 85'i HD, 280'den fazla kanal sizi bekliyor. Gişe rekortmeni filmler, dünyanın takip ettiği diziler, heyecanlı belgeseller, eğlenceli yaşam ve çocuk kanalları ve dünyanın sporu ile hemen tanışmak için buraya tıklayabilir veya 0 850 266 00 00 arayarak D-Smart Çağrı Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS