Ödüllü Türk filmleri Melbourne'de görücüye çıktı

Ödüllü Türk filmleri Melbourne'de görücüye çıktı

Avustralya'nın Melbourne kentinde bu sene üçüncüsü düzenlenen Türk Film Festivali, katıldıkları festivallerden çeşitli ödüllerle dönen filmlerle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğinde ve Melbourne
Başkonsolosluğunun himayesinde düzenlenen festivalin gala gecesinde "Eve Dönüş Sarıkamış 1915" adlı film gösterildi.

Avustralya Türk Filmleri Festivaline bu sene, Montreal Film Festivalinde en iyi ilk film ödülü alan "Eve Dönüş Sarıkamış 1915", İstanbul Film Festivalinde Altın Lale ve en iyi film ödülünü kazanan "Sen Aydınlatırsın
Geceyi", İstanbul film Festivalinde Altın Lale ve en iyi erkek oyuncu, Altın
Koza 'da en iyi film ödülü kazanan "Yozgat Blues", Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan "Meryem", Adana Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülünü alan "Daire", Avustralya'nın Adelaide şehrinde düzenlenen Adelaide Film Festivalinde en iyi Film, Altın Koza'da en iyi yönetmen ödülünü alan "Jin" ve "Rüzgarlar" adlı filmler, Melbourne, Sydney ve Adelaide şehirlerinde Avustralyalı sinema severlerin beğenisine sunulacak.

Avustralya Türk Film Festivali'ni organize eden Canan Cebeci, AA'ya
yaptığı açıklamada, 8 gün sürecek festivale duygusal ama güçlü bir film olan Eve Dönüş Sarıkamış 1915'le başladıklarını belirterek, Türk tarihinin önemli kesitlerinden birini anlatan filmin Avustralya'da gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Festivale önceki yıllarda duyulan ilgiden memnun olduklarını dile
getiren Cebeci, "Geçen sene yüzde 70 katılım oldu, aynısını ya da her filme doluluk oranı bekliyoruz" dedi. Türk Film Festivali, Melbourne'da 14-17, Sydney'de 19-21, Adelaide'da ise 20-22 Aralık tarihlerinde devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS