"Oscar kazanırsak sabaha kadar ağlarım"

A A

26.02.2016 - 12:13 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Barbaros Tapan

En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı Mustang filminin cast direktörü Harika Uygur Ülkü, "Mustang'den sonra Hollywood'un önde gelen yapımcıları Türk sineması ile daha yakından ilgilenmeye başladı. Pazar günü ödülü eğer biz kazanırsak sabaha kadar ağlarım" dedi.

"Oscar kazanırsak sabaha kadar ağlarım"

Filmin Hollywood'da çok beğenildiğini belirten Ülkü, "Fransa'yı temsil etmemize rağmen filmi herkes bir Türk filmi olarak görüyor. Bu da beni ülkem ve Türk sineması adına mutlu ediyor" dedi.

Oyuncu seçimine dair bilgi veren Ülkü, şunları dedi:

"Filmdeki oyuncuları seçmek uzun bir süreçten geçti, özellikle 5 kız kardeşi seçerken yüzlerce değişik oyuncu denedik. Yönetmenimiz Deniz Gamze Ergüven ne istediğini iyi biliyordu. Oyuncu kızlarımızdan biri Fransa'dan geldi. Kızlarımızın yaşlarının küçük olması oyunculuk deneyimlerinin az oluşu bizi biraz zorladı.
Sizce Oscar'ı bu sene kimler kazanacak?
Ama oyuncu koçumuz Bahar Kerimoğlu inanılmaz bir iş çıkararak bize çok yardımcı oldu. Çocuk oyuncularımız dışında Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan bu filmin ruhunu çok iyi beslediler. Filmin ana teması Mustang ruhunu korumak çok önemliydi."

Harika Uygur Ülkü, "Pazar günü ödülü eğer biz kazanırsak sabaha kadar ağlarım. Türkiye sineması için çok büyük bir gurur olur. Buradan şunu söylemek isterim ki, Türk oyuncularımız çok çalışsınlar, kendilerini geliştirsinler workshoplara katılsınlar. Hollywood çok büyük ve zor bir pazar. Avrupa sinemasında şans bulmaları daha yüksek. Gözlerini Avrupa'ya çevirsinler" diye konuştu.