Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi

Internet Movie Database (IMDb) şimdiye kadar çekilmiş tüm korku filmlerini sıraladı. İşte IMDb'de yer alan tüm zamanların en iyi 15 korku filmi.15. King Kong / 1933
Yönetmen: Ernest B. Schoedsack
Konusu: 1930'lada bir grup denizci ile bir belgesel film yapımcısı gerçekte varolmadığı söylenen, ama söylentilerde Sumatra yakınlarında yer aldığı belirtilen Kafatası Adası'dır. Hedefleri Adada dev goril King Kong'un da yaşadığına dair söylentilerdir...
14. Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead) / 1968
Yönetmen: George A. Romero
Konu: Yaşayan ölüler olarak bilinen yaratıklarından korunmak için kendilerini bir binaya kapatan yedi kişinin hayatta kalmak için verdiği insan üstü çaba anlatılıyor.
13. Gir Kanıma (Låt den rätte komma in) / 2008
Yönetmen: Tomas Alfredson
Konu: Sürekli hor görülen bir ergenin en yakın arkadaşı vasıtasıyla hayattan, kaderden ve okul arkadaşlarından hesap sorması anlatılıyor.
12. Nosferatu Bir dehşet senfonisi / 1922
Yönetmen: F. W. Murnau
Konu: Nosferatu, 1922 yılında Almanya'da çekilen, Alman dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından biri sayılan ve korku sinemasının sayılı klasiklerinden olan bir korku filmidir
11. Zombi (Dawn of the Dead) / 1978
Yönetmen: George A. Romero
Konu: Toplum üzerinde bir zombi salgınının gelecek etkilerini geniş bir ölçekte göstermektedir. Salgın, reanimasyon ölümlere sebep vermektedir. Salgından kurtulan birkaç kişi bir AVM'nin içinde yaşam savaşı vermektedir.
10. Rosemary'nin Bebeği (Rosemary's Baby) / 1968
Yönetmen: Roman Polanski
Konu: Rosemary Woodhouse parlak, naif bir ev hanımıdır. Kocası Guy, aktörlükte başarılı olmak isteyen biridir. Çift New York'ta yeni apartmanlarına taşınırlar. Komşuları ilginç bir çift olan Minnie ve Roman Castevet'tir. Rosemary onlardan uzak durmaya çalışırken kocası ilginç bir şekilde onlara yaklaşır.
9. Şeytan (The Exorcist) / 1973
Yönetmen: William Friedkin
Tüm dünyada eleştiriler alan bu filmin setinde de kadronun başına ilginç şeyler geldi. Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Regan'ı canlandıran Linda Blair yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümleri çalınmıştır.
7. Şeytan Ruhlu İnsanlar (Les diaboliques) / 1955
Yönetmen: Henri-Georges Clouzot
Konu: Fransa'nın taşrasındaki bir yatılı okulun sadist müdürü Michel'in okuldaki öğretmenlerden biri olan ile ilişkisi vardır. Michel'in karısı ve metresi birlikte her ikisine de acı çektiren okul müdürünü ortadan kaldırmak için bir plan yaparlar.
6. Das Cabinet des Dr. Caligari / 1920
Yönetmen: Robert Wiene
5. Küçük Bebege Ne Oldu? (What Ever Happened to Baby Jane?) / 1962
10 / 14
Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi
Yönetmen: Robert Aldrich
Konu: Jane sakat kardeşi Blanche'a bakmak zorunda kalmıştır. Baş başa kalan iki kız kardeş tüm nefretlerini, sakladıkları gerçekleri ortaya dökmeye ve birbirlerinden geçmişin hesabını sormaya başlayacaklardır.
4. The Thing / 1982
11 / 14
Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi
Yönetmen: John Carpenter
Konu: Milattan önce 100,000'de, uçan bir gemi Antarktika'ya düşer. 1982 yılında Antarktika'da, bir Norveç helikopteri bir Alaska kurdunu Amerikan araştırma istasyonuna kadar avlar. İnişte, bir Norveçli kazayla bir dinamiti düşürür ve helikopteri yok eder. Kurtulan Norveçli araştırmacılara silah doğrultur ve istasyon amiri Garry tarafından vurularak öldürülür. Amerikalılar helikopter pilotu R.J. MacReady ve Dr. Cooper'ı yanıt bulmak için Norveç kampına gönderir, ancak geriye yalnızca cesetlerin bulunduğu yanmış bir harabe kalmıştır.
3. Cinnet (The Shining) / 1980
12 / 14
Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi
Yönetmen: Stanley Kubrick
Filmin başrolünde yazar Jack Torrance'ı canlandıran Jack Nicholson vardır. Torrance'ın karısı rolünü ise Shelley Duval canlandırmıştır.
2. Sapık (Psycho) / 1960
13 / 14
Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Film, Robert Bloch'un Wisconsinli katil Ed Gein'nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, bir sekreter olan Marion Crane ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates arasındaki karşılaşmayı anlatır.
1. Yaratık (Alien) / 1979
14 / 14
Şimdiye kadar çekilmiş en iyi 15 korku filmi
Yönetmen: Ridley Scott
Konu: Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı "Anne" yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane garip yumurtalar keşfeder.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS