Sinemanın ustaları İstanbul’a geliyor

Sinemanın ustaları İstanbul’a geliyor

İran sinemasının usta ismi Majid Majidi, “Lost”, “Prison Break”, “Fringe” gibi kült dizilerin Amerikalı yönetmeni Bobby Roth ve büyük Macar sinemacı Béla Tarr, 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne geliyor.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi'nin düzenlediği 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 17 Kasım'da başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek festivalde 39 ülkeden 43 uzun ve 64 kısa metraj olmak üzere toplam 107 film gösterilecek. Ulusal ve uluslararası uzun metraj film yarışmaları da yapılacak. Saraybosnalı ünlü yönetmen Aida Begiç'in jüri başkanı olacağı uluslararası yarışmada, Cannes’dan Locarno’ya, Berlin’den Venedik’e, pek çok festivalden ödüllerle dönen 10 film yarışacak. 8 yerli filmin katılacağı ulusal yarışmanın jüri başkanı ise usta yönetmen Derviş Zaim…

Majid Majidi geliyor

Cennetin Çocukları ve Cennetin Rengi ile dünyada büyük yankı uyandıran İranlı yönetmen Majid Majidi’nin son filmi “Beyond The Clouds”, Türkiye’de ilk kez 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Hindistan’da çekilen ve Mumbai’yi göz kamaştırıcı bir görsellikle sunan film, iki kardeş arasındaki adalet hikayesine odaklanıyor. Filmin müzikleri ise “Slumdog Millionaire” ile Oscar kazanmış, ünlü besteci AR Rahman imzalı...

Festivalin bir diğer sürprizi ise yılın merakla beklenen filmlerinden "Sheikh Jackson." Mısırlı yönetmen Amr Salam’ın ilk kez Toronto Film Festivali’nde görücüye çıkan filmi, 2009’da hayranı olduğu Michael Jackson'ın ölümünün haberiyle sarsılan bir imamın trajikomik hikayesini anlatıyor. Fim, Mısır’ın Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı... 

Béla Tarr ve Boby Roth’tan sinema dersi

Festivalin bir diğer önemli konuğu, “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak. Masterclass programı “Bir Yönetmen Hazırlamak” ile tüm dünyada eğitimler veren Roth, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı GENÇDES Projesi desteğiyle İstanbul'a gelecek. Amerikalı yöetmen, festival kapsamında sinemaseverlere ders verecek. Katılımcılara Bobby Roth’un 10 bölümden oluşan “A Director Prepares: Bobby Roth's Masterclass” adlı eğitim serisi de hediye edilecek. Bu özel derse katılmak isteyenler bogazicifilmfestivali.com’a başvurabilir.

Ve festivalin bu yılki onur konuğu... Macar usta Béla Tarr... ”Damnation”, “Sátántangó”, “Werckmeister Harmonies” gibi başyapıtların yaratıcısı, özel bir retrospektifle Türkiye'de ağırlanacak. Tarr, festivale özel bir masterclass da verecek.

Coen Kardeşler’den "Suburbicon" festivalde

Festivalin açılış filmi ise senaryosunu Coen kardeşlerin yazdığı ve George Clooney'nin yönettiği "Suburbicon..." Matt Damon ve Julianne Moore'un başrolünü paylaştığı film, 1950'lerde geçen karanlık ama bir o kadar da eğlenceli bir banliyö kabusu.

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 17-26 Kasım tarihleri arasında Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında...  Biletler ise mobilet.com’da satışta... Fiyatlara gelince… 12:00 ve 16:00 seanslarında biletler Öğrenci 5 TL, Tam 10 TL; 19:00 ve 21:00 seanslarında ise Öğrenci 10 TL, Tam 15 TL.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS