Türk filmleri Saraybosna Film Festivali'nde

Türk filmleri Saraybosna Film Festivali'nde

Bosna Hersek'te yaşanan savaşın izlerini silmek ve Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın adresi yapmak amacıyla düzenlenen 22. Saraybosna Film Festivali sinemaseverlerle buluştu.

Avrupa'da olduğu kadar Türkiye için de ayrı bir önem taşıyan festivalde bu yıl Türkiye adına TRT Endüstri Terası açıldı.

Festival kapsamında her yıl Avrupa'nın ve dünyanın her yerinden yönetmenlerin, senaristlerin, yapımcıların ve yayıncıların bir araya geldiği bu alan, bu yıl TRT'nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Avrupa'da sinema alanında etkinliklerini arttırmayı amaçladıklarını belirten TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid Şimşek, Saraybosna Film Festivali'nin iyi bir başlangıç noktası olduğunu ifade etti:
2016'da hayal kırıklığına uğratan 10 film
"Saraybosna kardeş, dost şehrimiz ve tanıdığımız bir festival. Türkiye'de son iki yıldır özel gelişmelere imza attık. TV Filmleri Projesi kapsamında, 30'dan fazla televizyon filmi yaptık. Bir kısmı festivallerde yarışıyor, bir kısmı vizyonda gösterime girdi ve gösterime girecek. Bu açılımı Avrupa'ya doğru genişletme planı içindeydik bir süredir.

TRT Endüstri Terası'nda Avrupa'dan gelen sektörün önemli isimlerini ağırlıyoruz. Balkanların sinema alanındaki genç yetenekleriyle burada tanışmış oluyoruz. Onların projelerini dinliyoruz. Bize çeşitli tekliflerde bulunuyorlar, destek başvurularıyla geliyorlar.

Önümüzdeki bir yılda bu başvuruları hassasiyetle değerlendirip, Balkanlar ve dostumuz Saraybosna üzerinden, Saraybosna Film Festivali ile bir işbirliği içinde Avrupa'ya açılmayı planlıyoruz. TRT Endüstri Terası da bunun için iyi bir başlangıç noktası olacaktır."

TRT'nin ayrıca Saraybosna Film Festivali'nde "Work in Progress" bölümünde özel bir ödül vereceğine de dikkat çeken Şimşek, "TRT ödülü olacak ve bu ödül, festivalin en önemli ödüllerinden birisi. Work in Progress, yapım aşamasında olan filmlere verilen bir ödül. Oradaki en büyük ödülü, bu sene TRT veriyor olacak" dedi.

Mehmet Can Mertoğlu'nun "Albüm", Cemil Ağacıklıoğlu'nun "Tarla" ve Emre Konuk'un "Çırak Olmak" üzere Türkiye'den birçok filmin gösterildiği Saraybosna Film Festivali 20 Ağustos'ta sona erecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS