Uçan Süpürge'lerin sahipleri belli oldu

Uçan Süpürge'lerin sahipleri belli oldu

Uçan Süpürge'lerin sahipleri belli oldu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin bu seneki onur ödülünü Hale Soygazi alacak. Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise Füsun Demirel ve Serra Yılmaz'ın olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

10-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Türkiye sinemasının en üretken kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç’ın anısına 2003 yılından beri düzenlenen başarı ödüllerinin ve onur ödülünün sahibi belli oldu.

Festival, ödül gerekçelerini şöyle açıkladı:

"Füsun Demirel, dramlarda da komedilerde de en zor rollerin üstesinden geldi. Başarısı popülerliğinden değil çalışkanlığındandı. Tiyatro sahnesinden sinema perdesine uzanan oyunculuk yaşamında özgün rollerle yeteneğini taçlandırdı. Oyun çevirilerinden televizyon dizilerine dek birçok alana emek verdi. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, tiyatro ve sinemanın en üretken oyuncularından Füsun Demirel’i 'Bilge Olgaç Başarı Ödülü'ne değer buldu.

Serra Yılmaz, 80’lerden bugüne beyazperdede unutulmaz karakterlere imza attı. Tiyatroyla başladığı kariyerini, sinemamızın en iyi örneklerinden pek çok filmde rol alarak sürdürdü. Oyunculuğun yanında çevirmenlik, televizyon programcılığı da yaptı, kültür ve sanat alanına birikimini taşıdı. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, kendine has oyun gücüyle genç sanatçılara örnek olan Serra Yılmaz’ı 'Bilge Olgaç Başarı Ödülü'ne değer buldu."

Onur Ödülü Hale Soygazi'ye verilecek


Festival, onur ödülünü ise Hale Soygazi'ye veriyor.

Ödülünü festivalin açılış töreninde alacak olan Soygazi için Uçan Süpürge ödül gerekçesini şöyle açıkladı:

"Başkaldırıyı bir rozet gibi yakasında değil bir hücre gibi varoluşunda taşıyan kadınları ustalıkla canlandırdı. 1970'lerde başlayan sinema kariyerinde 50'ye yakın filmde rol aldı. Toplumsal olaylardan, ülke gerçeklerinden, dünya meselelerinden uzaklaşmadan da yıldız olunabileceğini kanıtladı. 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl sinemada 40. yılını kutlayan Hale Soygazi'yi 'Onur Ödülü'ne değer buldu."

Ödüller 10 Mayıs gecesi Ankara'da Devlet Opera ve Balesi'nde yapılacak açılış töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Kısa Film Yarışması’na başvuru için son bir ay


15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin Kısa Film Yarışması'na başvurular ise 16 Mart'ta sona erecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru koşulları için:

festival.ucansupurge.org

ucansupurge.org