Yolu Oscar'dan geçen 25 film

Bu yıl 4 Mart Pazar akşamı sahiplerini bulacak olan 90. Akademi Ödülleri töreni öncesinde, Oscar heyecanını BluTv’de yaşayın. Bu yılın adaylarından, geçen yılın ödül sahiplerine, önceki yılların Oscar rekortmenlerinden, adaylıkları domine eden filmlere kadar, işte BluTv’de izleyebileceğiniz, yolu Oscar’dan geçen filmler.1. Logan: Wolverine
X-Men serisinin en ünlü karakteri Wolverine’in beyaz perde serüvenine nokta koyan Logan: Wolverine, 4 Mart’ta gerçekleştirilecek Oscar ödül töreninde En İyi Uyarlama Senaryo kategorisini zorlayan filmlerden. Serinin bol aksiyonlu ve hüzünlü veda filminde Hugh Jackman, son kez Wolverine’e can veriyor.
2. Patron Bebek (Boss Baby)
Bu yılın Oscar adayları arasında En İyi Animasyon kategorisinin güçlü adaylarından Patron Bebek (Boss Baby), Alec Baldwin’in sesiyle hayat verdiği, büyümüş de küçülmüş bebeğin maceralarını konu alıyor.
Film bu yıl Altın Küre’lerde de aynı kategoride adaylık kazanmış ve 2017’nin Amerika’da en çok izlenen filmlerinden biri olmuştu.
3. Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)
Ünlü oyuncu Mel Gibson’ın yönetmen koltuğunda harikalar yarattığı ve En İyi Film dahil 6 dalda aday olduğu Oscar’lardan ikisini eve götüren Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge), savaş karşıtı bir askerin cephedeki kahramanlık öyküsünü konu ediyor. 3 dalda da Altın Küre adayı olan filmde, başroldeki Andrew Garfield tek kelimeyle parlıyor. Kesintisiz blutv.com.tr/filmler/yabanci/savas-vadisi" rel=nofollow>film, smarttv, mobil cihazlar dahil birçok platformda Full HD film ve dizi izle.
4. Lion
Geçtiğimiz yıl En İyi Film dahil 6 dalda Oscar adayı olan ve Nicole Kidman ile Dev Patel’in de yürek dağlayan performanslarıyla ödüle epey yaklaştığı Lion, gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan sarsıcı bir dram.
Toplam 50 ödül ve 80 adaylık kazanmış film, mendil ıslatan finaliyle de unutulmaz bir tecrübe vaat ediyor.
5. Gizli Sayılar (Hidden Figures)
Oscar’larda En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo adaylıklarının yanı sıra, başrol oyuncularına da epey ödül kazandırdı. Kesintisiz film izle, smarttv, mobil cihazlar dahil birçok platformda Full HD blutv.com.tr/filmler/yabanci/gizli-sayilar>film ve dizi izle.
Gizli Sayılar (Hidden Figures), NASA’da çalışan siyah kadınların, ayrımcılığa karşı verdiği mücadeleyi anlatarak tüyleri diken diken ediyor.
6. Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)
Oscar Ödülleri'nde En İyi Film dahil 11 dalda aday olmuştu.
10 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Ang Lee’nin En İyi Yönetmen Oscar’ı dahil 4 tanesini evine götüren büyüleyici başyapıt Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), soluksuz izlenen bir hayatta kalma mücadelesini konu alan, heyecan dolu bir dram.
7. Yıldızlararası (Interstellar)
11 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Bu yıl Dunkirk ile Oscar’ın güçlü adaylarından olan Christopher Nolan’ın bir önceki filmi Yıldızlararası (Interstellar), 5 dalda aday olduğu Akademi Ödülleri’nden En İyi Görsel Efekt Oscar’ı ile ayrılmıştı. 50’ye yakın ödül ve 150 adaylık sahibi filmde Matthew McConaughey etkili bir performans sergiliyor.
8. Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby)
12 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Baz Luhrmann’ın aynı adlı klasik romandan gerçekleştirdiği göz kamaştırıcı uyarlama ile Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby), En İyi Sanat Yönetimi ve Prodüksiyon Tasarımı kategorilerinde Oscar’ın sahibi olmuştu. Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu filmin soundtrack albümü de hit parçalardan oluşmakta.
9. Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza)
13 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
BluTv’nin sevilen dizisi The Young Pope’a, yazar ve yönetmen olarak imzasını atan, İtalyan sinemasının en yetenekli isimlerinden Paolo Sorrentino’nun Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kucaklayan filmi Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza), kuşkusuz 21. yüzyılın en çarpıcı filmlerinden biri.
10. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)
14 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
25 yaşına kadar toplam 4 kez Oscar’a aday olarak geçilmesi güç bir rekora imza atan Jennifer Lawrence’ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını, kariyerinin başlarında, henüz 23 yaşında kucakladığı duygusal komedi Umut Işığım (Silver Linings Playbook), toplam 10 dalda Oscar adayı olmuştu. Kesintisiz film izle, smarttv, mobil cihazlar dahil birçok platformda Full HD blutv.com.tr/filmler/yabanci/umut-isigim" rel=nofollow>film ve dizi izle.
11. Zincirsiz (Django Unchained)
15 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Üst üste iki Tarantino filmiyle birden iki kez Oscar ödülü kazanan Avusturya kökenli usta oyuncu Christoph Waltz’a, Akademi Ödülleri’nde ikinci kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran sürükleyici western bombası Zincirsiz (Django Unchained), Tarantino’nun da en iyilerindendi.
12. Lincoln
16 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
İki Oscar ödüllü ama en önemlisi, bu yıl Phantom Thread’le bir kez daha ödüle aday gösterilen Daniel Day-Lewis’e üçüncü kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı getirerek, tüm zamanlar rekorunun kırılmasına neden olan Steven Spielberg harikası Lincoln, toplam 12 dalda Oscar adayı olmuştu.
13. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button)
17 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Sinemaya uyarlanması güç bir masalı, benzersiz bir anlatımla seyirciyle buluşturan David Fincher’ın En İyi Film dahil 10 dalda Oscar adayı oldu ve En İyi Görsel Efekt, Sanat Yönetimi ve Makyaj ödüllerini kazandı.
18 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button) ile Brad Pitt de Erkek Oyuncu Oscar’ına aday olmuştu.
14. Argo
19 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
En İyi Film, Uyarlama Senaryo ve Kurgu kategorilerinde Oscar ödüllerini eve götüren ve 4 dalda daha ödüle aday gösterilen politik gerilim Argo, En İyi Film Altın Küre ve BAFTA ödüllerinin de sahibi olmuştu. Ben Affleck imzalı bu soluksuz macera, aynı zamanda etkileyici de bir dönem filmi.
15. The Artist
20 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Sessiz sinema dönemine kusursuz bir iade-i itibar sunan, En İyi Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu dahil 5 dalda Oscar ödülü sahibi, toplam 150 ödül ve 200 adaylık kazanmış olan The Artist, eski popülerliğini yitirmiş bir oyuncunun buruk ve komik öyküsünü anlatan, gerçek bir gönülçelen. Kesintisiz film izle, smarttv, mobil cihazlar dahil birçok platformda Full HD blutv.com.tr/filmler/yabanci/artist" rel=nofollow>film ve dizi izle.
16. Pan’ın Labirenti (Pan’s Labyrinth)
21 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Bu yıl Suyun Sesi (The Shape of Water) ile Oscar’ların en iddialı isimlerinden olan Guillermo Del Toro’nun En İyi Görüntü Yönetimi, Sanat Yönetimi ve Makyaj kategorilerinde Oscar’ı kucaklayan filmi Pan’ın Labirenti (Pan’s Labyrinth), toplam 6 dalda adaylık elde etmişti.
17. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Ring: The Return of the King)
22 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Oscar tarihine geçmiş filmlerden Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Ring: The Return of the King), aday olduğu 11 Oscar ödülünün tamamını kazanarak, kırılması güç bir rekoru elinde barındırıyor. Beyaz perdenin efsanevi serisine muazzam bir nokta koyan bu epik başyapıt, serinin diğer filmleriyle birlikte BluTV’de.
18. Chicago
23 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Sinema tarihinin müzikal harikalarından Chicago, toplam 13 Oscar adaylığı kazanıp, bunlardan En İyi Film dahil 6 tanesini evine götüren, modern bir kült klasik. 50’den fazla ödül sahibi olan bu epey şamatalı ve eğlencesi bol filmle Catherine Zeta-Jones da ilk Oscar ödülünün sahibi olmuştu.
19. Cesur Yürek (Braveheart)
24 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Beyaz perde klasikleri arasında yerini çoktan almış ve Türkiye’de de bir yılı aşkın süre vizyonda kalarak unutulmaz bir başarıya imza atmış olan Cesur Yürek (Braveheart), En İyi Film ve Yönetmen dahil 5 Oscar ödüllü bir kahramanlık destanı.
20. Affedilmeyen (Unforgiven)
25 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un western filmlerine saygı duruşu niteliğindeki enfes başyapıtı Affedilmeyen (Unforgiven), En İyi Film, Yönetmen, Kurgu kategorilerinde kazandığı Oscar’ların yanı sıra, Gene Hackman’a da Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü getirmiş, sağlam bir klasik. Kesintisiz film izle, smarttv, mobil cihazlar dahil birçok platformda Full HD blutv.com.tr/filmler/yabanci/affedilmeyen" rel=nofollow>film ve dizi izle.
21. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)
26 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Korku - gerilim türünde bir filmin En İyi Film Oscar’ını kucaklaması, nadir görünen bir başarıdır.
27 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
1992 yılında Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), bu başarıyı, En İyi Yönetmen, Erkek Oyuncu (Anthony Hopkins) ve Kadın Oyuncu (Jodie Foster) ödülleriyle de katmerlemiş, kusursuz bir suç filmi.
22. Yağmur Adam (Rain Man)
28 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Sinema tarihinin mendil ıslattıran klasiklerinden Yağmur Adam (Rain Man), En İyi Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo ve Dustin Hoffman’ın harika performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscar’larını, bileğinin hakkıyla kazanmış nefis bir dram.
23. Annie Hall
29 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Pek çoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi romantik komedi filmi olan, Woody Allen imzalı Annie Hall, En İyi Film, Yönetmen, Kadın Oyuncu ve Senaryo kategorilerinde ödülün sahibi olmuş ve Woody Allen her zamanki gibi törene katılmamıştı.
24. Rocky
30 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Oscar tarihinin en tartışmalı ödüllerinden birini kazanan Rocky, En İyi Film Oscar’ını, Taksi Şoförü, Network, Başkanın Bütün Adamları gibi dişli rakipleri arasından sıyrılarak kucaklamış ve En İyi Yönetmen ile En İyi Kurgu ödüllerini de bu başarısının yanına eklemişti.
25. Kızgın Boğa (Raging Bull)
31 / 31
Yolu Oscar'dan geçen 25 film
Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biri olan, En İyi Film dahil 8 dalda Oscar adayı olmuş Kızgın Boğa (Raging Bull), usta aktör Robert DeNiro’ya ikinci kez Oscar ödülü kazandırmış ve aynı zamanda En İyi Kurgu Oscar’ının da sahibi olmuştu.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS