'Zer' Asya Sineması’nın En İyi Film’i seçildi

'Zer' Asya Sineması’nın En İyi Film’i seçildi

Bangladeş’in başkenti Dakka kentinde gerçekleşen 16. Dakka Uluslararası Film Festivali’nin Asya Filmleri Yarışması bölümünde yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı Zer filmi En İyi Film ödülünü aldı. Zer ayrıca festivalin açılış filmi olarak gösterildi.

12 - 20 Ocak 2018 tarihler arasında Bangladeş’in başkenti Dakka kentinde gerçekleşen 16. Dakka Uluslararası Film Festivali’nin geçtiğimiz Cumartesi düzenlenen ödül töreninde Türkiye Sineması adına mutluluk ve heyecan verici başarı geçidi vardı.

Ödül töreninde Asya Filmleri Yarışması bölümünde yarışan yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı Zer filmi En İyi Film ödülünü aldı. Zer, ayrıca festivalin 12 Ocak’ta düzenlenen açılış gecesinde de festivalin açılış filmi olarak gösterildi. Zer geçtiğimiz ay da Asya’nın en önemli film festivali GOA’nın Dünya Sineması seçkisinde yer almıştı.

Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten ve Levent Özdilek’in paylaştığı “Zer” filminde, kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.

İyi Bir Film, İyi Bir Seyirci ve İyi Bir Toplum çağrısıyla düzenlenen festivalde dünyanın birçok ülkesinden film Bangladeş izleyicisi ile buluştu. Gösterimlerin Bangladeş Ulusal Müzesi’nde yapıldığı festivalde Sinema ’da Kadın, İçerik ve Bağlam başlıklı panel de düzenlendi. Türkiye’den film eleştirmeni ve FIPRESCI başkanı Alin Taşçıyan da bu konferansa katkıda bulunanlar arasındaydı. Festival’de Türkiye’den ayrıca Onur Saylak’ın Daha adlı filmi de En İyi Senaryo ve En iyi Yönetmen ödüllerini aldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS