Son dakika: Hatay ne zaman alındı? Aziz dizisinde gündem oldu: Hatay'ın Türkiye'ye katılması

A A

15.04.2022 - 01:07 Son Güncelleme:

SHOW TV'de yayınlanan Aziz dizisi tarihi konularıyla da dikkat çekiyor. Aziz Payidar, Efnan ve Dilruba karakterleri gündem olsa da Fransız İhtilali ve Hatay'ın Türkiye'ye katılması konuları da dikkat çekiyor. İşte Aziz dizisinde ele alınan Hatay'ın alınması konusuna dair bilgiler...

Son dakika: Hatay ne zaman alındı? Aziz dizisinde gündem oldu: Hatay'ın Türkiye'ye katılması

Murat Yıldırım, Simay Barlas ve Damla Sönmez'in başrollerinde yer aldığı Show TV'nin her cuma yayınlanan dizisi Aziz'de bu hafta Hatay'ın Türkiye'ye katılması konusu dikkat çekti. Peki ama Hatay ne zaman alındı?

Hatay'ın Türkiye'ye katılması

Osmanlı egemenliğine 1516 yılında giren Hatay, stratejik olarak büyük öneme sahipti. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra çözülemeyen sorunlardan biriydi. Savaş sonrası süreçte Hatay, Fransız mandasında bulunan Suriye topraklarına dahil edildi. Ancak Mustafa Kemal Atatürk, Hatay'ı anavatana katmak için büyük çaba gösterdi. Bunun için de diplomatik girişimlerde bulunmuştur.

20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ve Fransa arasında imzalanan Ankara Anlaşması'yla Hatay, Fransa yönetiminde olan Suriye sınırları içinde kaldı. Ancak, 1935 yılında Fransa, Hatay üzerindeki haklarını Suriye yönetimine devretti. Bunun üzerine Türkiye, Ankara Anlaşması'nın ihlal edildiğini belirtti ve bu durumu Milletler Cemiyeti'ne taşıyarak bölgenin bağımsız olması gerektiğini bildirdi.

Daha sonra Milletler Cemiyeti'nin aldığı karar göre Hatay’ın iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Suriye'ye bağlı özerk bir devlet olduğu kabul edilmiştir. Fakat Fransa, Milletler Cemiyeti'nin aldığı bu kararı uygulamada isteksiz davranınca Türkiye önemli bir adım attı. 1938 yılında Türk askeri, Hatay sınırına konuşlandırıldı.

Hatay ne zaman alındı?

5 Temmuz 1938 günü Fransızların Hatay üzerinde hak iddia etmeleri üzerine 5000 Türk askeri Hatay'a girdi. Seçimler ile oluşturulan Hatay Meclisi, 2 Eylül 1938'de toplanarak bağımsız Hatay Cumhuriyeti'ni ilan etti. Cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen, Başbakanlığa ise Abdurrahman Melek seçildi. 29 Haziran 1939 tarihinde de Hatay, oy birliğiyle Türkiye'ye katılmıştır.