St. Petersburg’da ''Dostoyevski Günü'' kutlanıyor

St. Petersburg’da ''Dostoyevski Günü'' kutlanıyor

Büyük Rus yazar ve filozof Fyodor Dostoyevski için bugün, hayatının büyük bölümünü geçirdiği St. Petersburg kentinde ''Dostoyevski Günü'' düzenlenecek.

St. Peterburg'da bugün organize edilecek 'Dostoyevski Günü' kapsamında, açık havada tiyatro oyunları sahnelenecek, sergiler düzenlenecek, film gösterimleri ve yazarın hayatı hakkında sunumlar yapılacak. Ayrıca St. Petersburglular hep birlikte Dostoyevski eserlerini okuyup, doğru yazma etkinliklerine katılabilecek. Kentin Nevskiy Caddesi, Manejnaya Meydanı ve Malaya Konyuşennaya Sokağı'nda tiyatrodan sinema gösterimlerine kadar birçok etkinlik gerçekleştirilecek.


2010 yılından beri hayata geçirilen etkinlik için özellikle bugünün seçilmesinin nedeni, yazarın en çok bilinen 'Suç ve Ceza' romanında yatıyor. Dünya klasiklerinin başında yer alan 'Suç ve Ceza' romanı, Temmuz ayının başında gerçekleşiyordu. Bu yılki 'Dostoyevski Günü' etkinliği, 2015'in Rusya'da 'Edebiyat Yılı' olarak kutlanması nedeniyle ayrı önem taşıyor.


19. yüzyılda yaşayan Fyodor Dostoyevski, 'Suç ve Ceza', 'Ezilenler ve Aşağılananlar', 'Karamazov Kardeşler' ve 'Ecinniler' gibi dünya klasikleri arasında giren romanları yazdı. Dostoyevski, yaşamının 28 yılını Rus İmparatorluğu'nun başkenti St. Petersburg'da geçirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS