hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süleyman İsminin Anlamı Nedir? Süleyman İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Süleyman İsminin Anlamı Nedir Süleyman İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Güzel anlamlara sahip olan isimlerden biri de Süleyman olarak karşımıza çıkmaktadır. Süleyman ismi bir erkek ismidir ve kadınlara koyulmamaktadır. En bilinen anlamı ise huzur olmaktadır. Süleyman huzur anlamına gelir ve refah sahibi kişi anlamına gelmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu isme sahip kişilerin sayısı ise oldukça fazladır. Ülkemizde pek çok erkeğin isminin Süleyman olduğunu kolaylıkla görmeniz mümkündür.

  Süleyman İsminin Anlamı Nedir?

  Süleyman ismi huzur ve rahatlık anlamına gelmektedir. Bu isim aynı zamanda dini kaynaklarda da geçen bir isimdir. İslam dininde de huzur ve rahatlık anlamlarında kullanılmaktadır. Kötü bir anlamı bulunmamaktadır. Bu nedenle erkek bebeklere rahatlıkla konulabilir.

  Süleyman İsmi Kur’an’da Geçer mi?

  Süleyman ismi Kur’an ayetlerinde geçen bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Süleyman ismi Kur’an ayetlerinde huzur kelimesine karşılık gelmektedir. Çocuğuna dini bir isim vermek isteyen kişiler rahatlıkla Süleyman ismini verebilirler. Huzur ve rahatlık anlamlarına gelen bu isim fazilet dolu bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

  TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Süleyman ismi TDK sözlüğünde huzur, refah ve sükun anlamlarına gelmektedir. Süleyman ismi Türkçe kökenli bir sözcük olarak karşımıza çıkmamaktadır. Süleyman ismi İbranice bir erkek ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkçe karşılığı huzur anlamına gelmektedir. Refah, rahatlık ve sükun kelimeleri de anlamları arasındadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süleyman ismi Kuran’da yer almaktadır ve TDK sözlüğündeki anlamı ile aynı anlama gelmektedir. Kuran ayetlerinde yer alması ise peygamber ismi olmasından kaynaklıdır. Bilindiği üzere Hz. Süleyman adında bir peygamber bulunmaktadır. Bu peygamberin isminin anlamı da huzur demektir. Huzur dolu bir kişilik olması ve huzur vermesi için dünyaya geldiği söylenmektedir. TDK anlamı ile karşılaştırıldığında bir farklılık bulunmamaktadır. TDK sözlüğünde bir erkek ismi ve huzur anlamına gelen biri isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow