Totem Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Totem Yapmak Ne Demek?

Totem Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Totem Yapmak Ne Demek?

Totem Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Totem Yapmak Ne Demek?

Totem kelimesi, dilimizde günlük hayatta sık karşılaştığımız sözcükler içinde yer alıyor. Ama bu kelimenin altında tarihi bir anlam olduğu çok bilinmez. Genellikle herhangi bir uğur istendiğinde totem tutulur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kısacası, totem günlük hayatta bu anlamı ile ele alınır ve bu şekilde değerlendirilir. Mesela, bir futbol maçı kazanmak için bir ya da başka bir şey istendiğinde totem tutulması gerekir. Ama totem kelimesinin bunun dışında başka anlamları da bulunur.

Totem Ne Demek?

Totem kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş olan bir kelimedir. Özellikle de gizemsel ve büyüsel duygular üzerinden bağlanılmış olan bazı nesneler olarak totemler ön plana çıkıyor. Bu durum ise, hem cansız nesneler hem de canlı varlıklar olabilir.

Totem TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre totem kelimesinin genel bir anlamı bulunur. Eski dönem topluluklarda ise kutsal sayılan ağaç, hayvan ya da rüzgar gibi nesnelere totem adı verilir. İnsanlar o zamanlarda topluluklarının bu varlıklar aracılığı ile yani totem üzerinden türediğini de düşünmüştür. Bu nedenle de aynı zamanda totemler tapılan nesneler şeklinde de ön plana çıkar. TDK sözlüğüne göre totem kelimesi, ilkel toplumlarda topluluğun ondan türediği düşünülen ve kutsal sayılan ağaç, hayvan, rüzgar vb. herhangi bir doğal ongun, nesne olarak tanımlanır.

Totem Yapmak Ne Demek?

Dünyanın pek çok farklı ülkesinde çok eski zamanlardan beri gelmiş nesneler olarak ön plana çıkar. Çok uzun yıllar boyunca ilkel topluluklarda yaratıcı ve tapılan olarak da bilinen canlı ya da cansız varlıklar olarak tanımlanabilir.

Günümüzde hala toteme inanan pek çok farklı kabile toplulukları bulunuyor. Ülkemizde pek çok kişi hala totem yapmanın uğur getirdiğine ve işe yaradığına inanıyor. Totem kelimesi, Türkçede "Kuzey Amerika’da bulunan yerli kavimlerinde kutsal sayılan aşiret simgesi" olarak bilinir.

Trend Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Trend Olmak Ne Demek?

Trend Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Trend Olmak Ne Demek?