Türk mimarlardan sıradışı David Bowie evi

Türk mimarlardan sıradışı David Bowie evi

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İngiliz sanatçı David Bowie’nin anısına yapılacak müze niteliğindeki ev için projeler yarışıyor. Sıradışı projeleriyle bu yaratıma dahil olan mimarlardan ikisi; Sunay ve Günay Erdem.

Erdem kardeşlerin kuş yuvası şeklinde tasarladığı ev, David Bowie’nin doğduğu Londra çevresinde ormanlık bir alanda yer alıyor. Bowie’nin metropollere karşı eleştirel tavrının yansıtıldığı eve merdiven halat ile ulaşılıyor. Tamamı 7m2 olan evde konaklamak isteyenler için evin içinde sadece bir yatak ve sanatçının hayatını anlatan bir kütüphane mevcut ancak banyo ya da mutfak yok. Ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarının doğada karşılanacağı bir ortam hazırlanıyor.


Özellikle "Thru these architect's eyes (mimarların gözünden)" şarkısından esinlendiğini belirten mimar Sunay Erdem; "Şarkının klibinde gökyüzüne bir bakış, binaların arasından sıyrılma isteği, doğaya, yeşile kaçış isteği var. O yüzden binalardan, şehirden uzakta, yüksekte bir yer olması gerektiğini düşündük” dedi.David Bowie anı evi için proje üreten Erdem kardeşlerin dünya genelinde 40'tan fazla ülkede projesi, 50'den fazla ödülü var. Amerikan Başkanlık Kütüphanesi için yapılan ve finale kalan projeleri, Napolyon Bonapard'ın 200 yıllık La Spezia Limanı kentsel dönüşüm projeleri ve San Francisco'da evsizler için yaptıkları ağaç evler projeleri bunlardan sadece bir kısmı.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS