Türkiye'yi güldüren sanatçı Kemal Sunal'ın bilinmeyen yönleri

Hababam Sınıfı'nın İnek Şaban'ı, Kibar Feyzo'nun Feyzo'su, Çöpçüler Kralı'nın Apti'si... O tüm Türkiye'yi güldürdü, genci de yaşlısı da o ekranda göründü mü hemen televizyon başına koştu. Kemal Sunal aramızdan ayrılalı tam 18 yıl oldu. Ama kimse unutmadı. Öyle ki bugün sosyal medya onu konuşuyor. Çünkü doğum günü, çünkü Kemal Sunal filmleri sayesinde hala yaşıyor...Kemal Sunal 10 Kasım 1944 yılında İstanbul'da doğdu. Ama Atatürk'ün 10 Kasım'da hayatını kaybetmesi nedeniyle doğum gününü 11 Kasım'da kutlamaya karar verdi.
Tatlı Dillim filminde tüm figüranlara birer söz yazılırı. Sıra Kemal Sunal'a geldiğinde bütün sözler bitmiştir. Yönetmen Ertem Eğilmez, "Sen de gül o zaman" der. Kemal Sunal bir güler, tüm Türkiye güler.
Sunal ilk filminden sonra Ankara'da tiyatro turnesine katılır. En ön sırada onu izleyen bir kadınla göz göze gelir. O an birbirlerine aşık olurlar. O kadın hayatının aşkı Gül Sunal'dır.
Oynadığı bütün rolleri adeta yaşar. 1977 yılında Çöpçüler Kralı filmi çekilirken o role girebilmek için bir süre evde ve dışarıda çöpçü kıyafetiyle gezer.
Kemal Sunal yoksulluğun ne olduğunu bilen bir sanatçıydı. Asla halktan kopmadı. Onun bu tutumluluğu arkadaşları arasında bir şakaya da dönüştü.
Kadir İnanır onun için şu cümleyi kurdu: “Tasarruf yapmak için az yemek yerdi.”

82 filmde rol aldı
Hababam Sınıfı serisi, Çöpçüler Kralı, Yedi Bela Hüsnü, Orta Direk Şaban gibi yapıtlarıyla birlikte toplam 82 filmde rol almıştır.


Tarık Akan, Kemal Sunal’ın politik duruşu hakkında şöyle konuştu: "Kemal, solcuydu. Fakat bunu hiçbir zaman belli etmedi. Ne konuştu, ne de herhangi bir eylemin içinde oldu. Hep kaçtı bundan."
Ortaokul ve liseyi toplamda 11 yılda bitirdi.
Yeşilçam oyuncularının sıklıkla vakit geçirdiği Çiçek Bar’ın sahibi Arif Keskiner, Kemal Sunal’a dair bildiklerini şöyle özetledi: “Hep viski içerdi, doktor yasaklayınca bıraktı içkiyi. Votka içiyorum diye 2 sene su içerek kandırdı bizi”
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS