Zıhar Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İslamiyet Zıhar'ı Kabul Eder mi?

Zıhar Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İslamiyet Zıhar'ı Kabul Eder mi?

Zıhar kelimesi dilimizde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple bu kelimenin anlamı merak edilmektedir. Zıhar kelimesi annem gibi anlamına gelmektedir. Hz. Muhammet (S.A.V) döneminde meydana gelen bir olay sonucunda zıhar gündeme gelmiş ve konu ile ilgili ayet gönderilmiştir.

Zıhar Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Zıhar kelimesi İslam'da sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Bu nedenle kelimenin anlamı merak konusu olmaktadır. Zıhar kelimesinin anlamı annem gibisin demektir.

İslamiyet Zıhar'ı Kabul Eder mi?

Zıhar kelimesi İslamiyet'te geçersiz sayılmaktadır. Ancak cahiliye döneminde bazı kocaların karılarına bu tabiri kullandığı görülmektedir. Fakat İslamiyet Zıhar'ı kabul etmemektedir. Kocaların eşlerine zıhar yapmaları durumu müeyyide bağlanmıştır. Bu durum boşanmaya benzetilmiş ve bu kelimeyi karısına söyleyen kişilerin tekrar aile hayatına dönmesi bazı şartlara bağlanmıştır. 

İslamiyet'te Zıhar Kelimesinin Anlamı Nedir?

İslamiyet'te kocanın karısına zıhar demesi halinde ya bir köleyi serbest bırakmalı ya da 2 ay oruç tutmalıdır. Bu ikisini yapamayan kişinin ise 60 fakiri doyurması gerekmektedir. Bunu yerine getiremeyen kişiler eşleri ile karı koca olmaya devam edemezler ve cinsel ilişkiye giremezler.

Zıhar Kefareti Nedir?

Zıhar kelimesi İslam'da sırt anlamına gelmektedir. Bu kelime Hicaz-Arap toplumuna kadar uzanmaktadır. Cahiliye döneminde bir adamın karısına zıhar demesi ile karısını kendine haram kıldığına inanılmaktadır. Bu durum boşanma olarak da sayılmaktadır. İslam'da kadının aleyhine olan bu durum kaldırılmıştır. 

İslam'a göre kadına bu şekilde bir söz söylenmesi de kınanmaktadır. Zıhar yemini yapan bir kişi eşi ile tekrar karı koca olmak için zıhar kefareti ödemelidir. Bunun için de 2 ay oruç tutması gerekmektedir. Buna gücü yetmeyen kişilerin ise 60 tane fakiri doyurması gerekmektedir. 

Zıhar kelimesi zahr kökünden mastar olmuştur. Sırt anlamına gelmektedir. Bir kişinin karısına zıhar demesi, sen bana annem gibisin yani haramsın anlamına gelmektedir. Bu bir nevi boşanma türü olarak görülmektedir. Bu boşanma türünün temeli cahiliye devrine dayanmaktadır. Bu durumda eşlerin birbirine dönmesi mümkün değildir. Bir takım kefaretlerin ödenmesi gerekmektedir. Hz. Muhammet (SAV) döneminde yaşanan bir olay üzerine inen ayet ile zıhar boşanmasına bir düzenleme getirilmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS