Billie Eilish, cinsel içerikli videolara maruz kaldıktan sonra kabuslar gördüğünü söyledi

Billie Eilish, cinsel içerikli videolara maruz kaldıktan sonra kabuslar gördüğünü söyledi

Billie Eilish, cinsel içerikli videolara maruz kaldıktan sonra kabuslar gördüğünü söyledi

Dünyaca ünlü ABD'li şarkıcı Billie Eilish, 11 yaşında şiddet içeren cinsel içerikli videolara maruz kaldıktan sonra kabuslar gördüğünü söyledi. Bir programda konuşan 19 yaşındaki Eilish, bunun nasıl bir etki yarattığını yıllar sonra anladığını belirtti.

Genç yaşta şöhrete kavuşan ve ergenliğinin büyük bir kısmını kamuoyunun gözleri önünde geçiren Billie Eilish, bol kıyafetler giymesi, beden algısı ve büyürken cinselleştirilme hakkındaki fikirlerini daha önce de birçok kez paylaşmıştı.

Söyleşiyi yapan Howard Stern'in, 'Happier Than Ever' albümündeki 'Male Fantasy' (Erkek Fantazisi) şarkısı hakkında sorduğu bir sorunun ardından Eilish, artık cinsel içerikli videoların "utanç verici" olduğunu düşündüğünü söyledi.

BBC News Türkçe'nin haberine göre; şarkıcı, özellikle de cinsel içerikli videoların kadınların bedenleri ve cinsel deneyimleri üzerindeki etkisini şu sözlerle eleştirdi:

"Bunun neden kötü bir şey olduğunu o zaman anlamamıştım. Bunu savunuyordum, bunun hakkında konuşan kişilerdendim, bununla bir sorunumun olmamasının havalı olduğunu sanıyordum ve neden kötü olduğunu anlamıyordum."

Eilish, annesinin bunları anlattığında dehşete düştüğünü de söyledi. Böylesi bir içeriğe o yaşta maruz kalmanın beynini "mahvettiğine" inandığını, cinsel içerikli videoların esas sorununun, cinsel ilişki sırasında neyin normal olduğuna dair fikirleri etkilemesi olduğunu ve buna rızanın da dahil olduğunu ekledi.

Eilish'in görüşleri, çocuk sağlığı uzmanlar tarafından da paylaşılıyor. BM Çocuklara Yardım Fonu, küçük yaşta cinsel içerikli videolara maruz kalmanın çocuklara zararlı olabileceğini söylüyor.

Özellikle şiddet içeren ve kadın düşmanı cinsel içerikli videoların bunun normalleşmesine yol açabileceğini ve akıl sağlığını etkileyebileceğini belirtiyor.