magazin haberleri

Candan Erçetin: Hem ışık hem güneş alerjim var!

Şarkıcı Candan Erçetin, yıllardır sahnede gözü kapalı şarkı söylemesinin nedenini açıkladı. Pandemi süreciyle birlikte sosyal medyayı daha aktif kullanmaya başladığını söyleyen sanatçı, ışık alerjisi nedeniyle sahnede gözleri kapalı şarkı söylediğini anlattı. (Seçkin Şenvardar/ Milliyet)Koronavirüs nedeniyle bir süredir evde olan Candan Erçetin, kendisiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Müziği ve sözleri kendisine ait şarkıları okuması için genç isimlere her zaman desteğe hazır olduğunu ve bu fikre sıcak baktığını da anlatan sanatçı, "Tabii isterim başkalarının söylemesini... Hatta farklı yeni düzenlemeler olursa yeniden yorumlamasın isterim, çok hoşuma gider."

"Tribute bir albümde toplar mıyım? Zannedersem bunun için biraz erken benim şarkı söylemeyi bırakmam ya da azaltmama gerekli diye düşünüyorum. Şu an tam kapasite şarkı söylediğime göre albüm için biraz daha beklemek gerek. Gençler bu söylediklerimden cesaret alabilirler yeni düzenlemeler bambaşka fikirler beni mutlu eder” diye konuştu.

Bir dönem Yunanca albüm yapmak için Yunanca dersler aldığını ancak devamını getirmediği için unuttuğunu ifade eden Erçetin, "Ana dilim dışında Almanca, Fransızca biliyorum. Üçüncü dili çok istedim."

"Yunanca albüm yapmak için bir yıl Yunanca dil dersi aldım ama alfabeyi yazıp okuyabiliyorum. O dönem güzel cümleler kuruyordum. O kadar zaman geçince kullanmadım da dolayısıyla biliyorum diyemem, çat pat o kadar” ifadesini kullandı.

Beyaz tenli olmasıyla ilgili olarak da konuşan Candan Erçetin ayrıca sahnede neden gözleri kapalı olarak şarkı söylediğini de anlattı. Güneşe ve ışığa karşı göz alerjisi olduğunu söyleyen Erçetin sözlerini söyle sürdürdü:

“Güneşe çıkmıyorum. Beyaz kalmak için değil. Bu güneşe çıkma işi, öyle başlamadı her şey. Beyaz tenliler güneş alerjisine fazla kapılıyor. Benim uçuğum da var, bir tür herpes. Güneşe çıkınca bütün dudaklarım uçukluyordu."

"Güneşe çıkınca bütün dudaklarım uçukluyordu. Bu böyle devam etti. O kadar uzun oldu ki güneşe çıkmayalı. Sahnede genelde gözlerim kapalı şarkı söylüyorum çünkü gözlerime bütün konserlerde en az 2 binlik ışık vuruyor. "

"Gözümde güneş alerjisi de ışık alerjisi de var. Yaşarmaya başlıyor, onu refleks olarak geliştirdim. Gözümü kapatırken sizin orada olduğunuzun bilincindeydim. Başka bir şey aklıma gelmiyor; siz orada, ben burada daha iyi konsantre oluyorum.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS