magazin haberleri

Çeyrek altın fiyatları ne kadar? Altında düşüş devam ediyor

Çeyrek altın fiyatları ne kadar? Altında düşüş devam ediyor

Altın fiyatları 21 Şubat 2017 tarihinde öğleden sonra düşmeye devam ederken, Altın ons fiyatında 3 liralık gerileme yaşandı. Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş, fiyatlardaki düşmenin devam edeceğini açıklarken, bu durumu dolara bağladı. Dolar düştükçe aynı oranda altın oranlarında da düşüşün meydana geleceğini dile getirdi. 21 Şubat öğlen saatlerinde çeyrek altın ne kadar?

Altın fiyatları öğleden sonra düşmeye devam ediyor; Altın ons fiyatı 1230 lira (sabah 1203 liraydı) üzerinden işlem görürken, gram altın 143 liraya geriledi. 21 Şubat'ta çeyrek altın 231 liradan satılıyor. Yarım altın 463, tam altın 927 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altını 9 lira gerileyerek 959 liradan işlem görüyor. Gremse altın 2396, Reşat altın 953 liradan satılıyor. Bileziklerde son durum; 14 ayar 84, 18 ayar 107, 22 ayar 131 liradan işlem görüyor. Düğünlerde en çok rağbet edilen 0.5 gram altın 71 liradan satılıyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, geçen hafta yükseliş trendinde olan altının ons fiyatının yeni haftaya hafif satıcılı başladığını gözlemlediklerini belirtti.

Doların durumuna göre altın oranlarında değişiklik yaşanabilir

Memiş, 1.240 dolar seviyesinin üzerini test eden altının ons fiyatının, cuma günü ABD'den açıklanan verilerle 1.230 dolar seviyesine kadar gerilediğini, bu hafta yükselişlerin devam edebilmesi için 1.235 dolar seviyesinin üzerinde kapanışların olması gerektiğini kaydetti.

Bu hafta ne olur?

Altının ons fiyatının yeni haftaya 1.234 dolar seviyesinden başladığını belirten Memiş, 1.228 dolar seviyesinin destek konumuna geldiğini bildirdi. Memiş, altının gram fiyatının, geçen hafta dolar/TL'de yaşanan sert düşüşlerden dolayı değer kaybettiğini, yurt içi piyasalarda dolar/TL'nin değer kaybının devam etmesi ve 3,62'nin altına gerilemesiyle altının gram fiyatının 144 lira desteğinin altına gerilediğini söyledi. Memiş, kısa vadede dolar kurunda agresif yükselişler beklemediğini, buna bağlı olarak altının gram fiyatında düşüş eğilimi ya da yatay seyir izlenebileceğini kaydetti.

Neden çeyrek altın?

Türkiye'de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek olarak biliniyor. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda kullanılan en değerli altın türüdür.

Altının Osmanlı’daki değeri

Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS