magazin haberleri

Mitra ne demek? Mitra isminin anlamı nedir? Kırmızı Oda Mitra'nın hikayesi! Kırmızı Oda Mitra kimdir?

Mitra ne demek? Mitra isminin anlamı nedir? Kırmızı Oda Mitra'nın hikayesi! Kırmızı Oda Mitra kimdir?

Kırmızı Oda’nın son bölümünün 30 Nisan 2021 akşamında ekranlara gelmesiyle birlikte Mitra isminin anlamı da merak konusu oldu. Başarılı oyuncu Melisa Aslı Pamuk Mitra karakteri ile kliniği ziyaret etti. Böylece Kırmızı Oda’da yeni bir hikaye başlamış oldu. Peki, Mitra isminin anlamı nedir, ne demek? Kırmızı Oda Mitra'nın hikayesi nedir?

Gülseren Budayıcıoğlu'nun eserinden uyarlanan Kırmızı Oda dizişinin son bölümünde yeni bir hikaye başladı. Oyuncu Melisa Aslı Pamuk Mitra karakteri ile kliniği ziyaret etti. Bu andan itibaren Mitra ismine dair detaylar ve Mitra’nın hikayesi merak konusu oldu. TDK'da yer almayan Mitra ismi, farklı dillerde farklı anlamları barındırıyor. İran'ın önde gelen ailelerinden birine mensup babası ile Türk annesinin yollarının kesişmesiyle başlayan sırlarla dolu Mikra'nın hayat hikayesi ise ekran başındakilerin dikkatini çekti.

MİTRA İSMİNİN ANLAMI NEDİR, NE DEMEK TDK?

Mitra,Farsça ve Hintçe anlamları olan kelime olarak kaynaklarda yer alıyor. Türkiye'de ender rastlanan isimlerden olan Mitra, efsane, arkadaş ve prenses gibi anlamlara geliyor. Bebek sahibi olmayı bekleyen çiftlerin dikkatini çeken Mitra Zerdüştlük dininde ahit, yemin, anlaşmadan sorumlu ilahi varlık olarak biliniyor.

Türk Dil Kurumu'nda (TDK) yer almayan Mitra, efsane, arkadaş ve prenses. Farklı dillerde farklı anlamlar taşıyor. Ancak bu bilgi ile ilgili kesin bir doğruluk payı yer almıyor. Mitra Zerdüştlük dininde ahit, yemin, anlaşmadan sorumlu ilahi varlık. Sözleşmelere uyulmasını denetlemenin yanında her şeyi gören; gerçeğin, sığırların, hasadın ve suyun koruyucusu olduğuna inanılır. Mithra Zent dilinde bir sözcüktür. M.Ö. 4. yüzyılda Roma Cumhuriyeti'nde yaygınlaşan Mitraizm, kaynağını Fars ya da Zerdüşt kaynaklarındaki Mitra'dan alır.

Mitra'nın mi-it-ra- olarak bilinen ilk kaydı Van Gölü'nün güneyindeki Hurri kırallığı Mitannilerle Hititler arasında M.Ö. 1400 tarihli barış antlaşmasında, dört diğer Hint-Ârî geleneğinden tanrıyla birlikte şahit ve koruyucu olarak belirtilişidir. Daha sonra Vedaların en eski bölümlerinde gözükürken son hâlini Avesta'da alır. Güneş ve güneş ışığıyla tasviri dışında dostluk, doğruluk, arkadaşlık gibi kavramlarla da ilişkilendirilmiştir. Sanskritçede dost ve arkadaş olarak geçerken Avesta'ya sözleşme, anlaşma olarak geçer. Mitra, (Hinduizm) dürüstlük ve arkadaşlık tanrısı, Antik Roma’da eski bir din. 

KIRMIZI ODA MİTRA'NIN HİKAYESİ NEDİR?

Kırmızı Oda'da Mitra Şerifi karakterini Melisa Aslı Pamuk canlandırıyor. İran'ın önde gelen ailelerinden birine mensup babası ile Türk annesinin yollarının kesişmesiyle başlayan sırlarla dolu hikayesini doktor hanımla paylaştı. Doktor hanımın karşısına çıkan Mitra aşk acısı çeken ve Berlin Ünivirsitesi'nde Felsefe okuyan bir karakter olarak yer alıyor. Babası müziğe ilgi duyan Mitra, bir yandan da müzik eğimi almıştır. Dizide güzel oyuncu Melisa Aslı Pamuk'un can verdiği Mitra karakterinin tüm hikayesi ise ilerleyen bölümlerde belli olacak.

KIRMIZI ODA MİTRA KİMDİR? MELİSA ASLI PAMUK KİMDİR?

Melisa Aslı Pamuk (d. 14 Nisan 1991, Haarlem),Türk kökenli, Hollanda vatandaşı oyuncu ve modeldir. 2011 Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması olan ve L'Oréal Paris sponsorluğunda FOX'da yayınlanan ve finali 3 Haziran 2011'de İstanbul'da gerçekleşen Miss Turkey yarışması birincisidir. Miss Turkey 2011 tacını bir önceki yılın birincisi Gizem Memiç'ten alan ve aday numarası 10 olan Pamuk, organizasyonun yeni aldığı format değişikliği kararı ile Türkiye'yi 2011 yılının Eylül ayında Brezilya'nın São Paulo şehrinde düzenlenecek olan Miss Universe (Kâinat Güzellik Yarışması)'te temsil etmiştir. Ayrıca kendisi 2009 yılında Best Model of Turkey (Türkiye'nin en iyi mankeni) adlı yarışmada Best Promising (Umut/Gelecek Vaat Eden Model) unvanını elde etmiştir.

İyi seviyede Türkçe, İngilizce, Felemenkçe, Almanca ve orta seviyede Fransızca konuşabilen Pamuk, Hollanda'da Amsterdam Üniversitesi'nde Psikoloji eğitimine başlamıştır ancak Miss Turkey kariyeri için okulunu dondurmuştur. 1,76 cm boyunda ve 58 kg olan Pamuk, 85-62-90 vücut ölçülerine sahiptir. Modelliğe on dört yaşında iken başlamıştır. Pamuk, henüz on üç yaşında iken, 2004 yılında bir "Bos Bros. Film & TV Productions" ve "Interkerkelijke Omroep Nederland (IKON)" ortak yapımı olan, yönetmenliğini Tamara Miranda'nın yaptığı ve Hollanda'da yayınlanan Dat zit wel snor adlı kısa filmde başrolde Hayal adlı karakteri canlandırmıştır.

Sadri Alışık Kültür Merkezi'nde "Temel Oyunculuk" dersleri almıştır. Türkiye deki oyunculuk kariyeri ise ilk olarak bir gsm reklamında oynamasıyla başlamış. Daha sonra 3. sezonunda olan Yer Gök Aşk adlı diziye diğer başrollerin diziden ayrılması üzerine başrol olarak geçmiştir. Aynı yıl G.D.O. KaraKedi adlı ilk sinema filminde yer almıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS