magazin haberleri

Vatanım Sensin'e damga vuran Sevr sahnesi

Video: Vatanım Sensin'e damga vuran Sevr sahnesi
Yeni sezonun ilk bölümü dün akşam <a class="in-news-link" href="/kanal-d" target="_blank" title="Kanal D haberleri">Kanal D</a>'de yayınlanan <a class="in-news-link" href="/vatanim-sensin" target="_blank" title="Vatanım Sensin haberleri">Vatanım Sensin</a>'e, Sevr Antlaşması sahnesi damga vurdu. <a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a> Hükümeti'nin 10 Ağustos 1920'de imzaladığı antlaşma ile ülkenin önemli bir kısmı galip devletlerce paylaşılıyor.

Yeni sezonun ilk bölümü dün akşam Kanal D'de yayınlanan Vatanım Sensin'e, Sevr Antlaşması sahnesi damga vurdu. İstanbul Hükümeti'nin 10 Ağustos 1920'de imzaladığı antlaşma ile ülkenin önemli bir kısmı galip devletlerce paylaşılıyor.

Sevr'e göre Ege'nin batısıyla Edirne ve Kırklareli dahil olmak üzere Trakya'nın büyük kısmı Yunanistan'a; Ceyhan, Urfa, Antep, Mardin ve Cizre Fransa'ya; İzmir hariç Batı Anadolu İtalya'ya verilecek. Türkiye ile Ermenistan arasında Erzurum, Trabzon, Van ve Bitlis bölgesindeki sınır ABD Başkanı'nın hakemliğinde tespit edilecek. Fırat'ın doğusundaki Kürt vilayetlerinde yerel idare tesis edilecek.

Mustafa Kemal Paşa'nın önderi olduğu Ankara Hükümeti ile İstanbul Hükümeti'nin ayrı olması, işgalci devletleri harekete geçirir. Böyle bir antlaşmayı kabul etmeyen Ankara hükümeti, Paris'te bulunmaz. Buna karşı İstanbul hükümeti milletvekilleri antlaşmanın altına imza atarlar. Bu antlaşma tüm yurdun parça parça bölünerek, Türk milletinin küçük bir toprak parçasında yaşaması demektir. Bu haber tüm Anadolu'da büyük bir hüzünle karşılanır ve devletin geleceği giderek vahim bir hal alır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS