Hace Ahmed Yesevi kimdir, hayatı! Korel Cezayirli kaç yaşında? Hace ne demek?

Hace Ahmed Yesevi kimdir, hayatı! Korel Cezayirli kaç yaşında? Hace ne demek?

Hace Ahmed Yesevi kimdir, hayatı! Korel Cezayirli kaç yaşında? Hace ne demek?

Mavera dizisinde Hace Ahmed Yesevi'nin hayatı anlatılmaktadır. Dizide Hace Ahmed Yesevi karakterine Korel Cezayirli hayat vermektedir. Peki ama Mavera'nın Hace Ahmed Yesevi'si kimdir kaç yaşında, gerçek adı ve hayat hikayesi ne, instagram adresi nedir? İşte Hace kelimesinin anlamı!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mavera dizisi hafta içi her gün TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Mavera dizisinde Hace Ahmed Yesevi'nin hayatı anlatılıyor. Peki ama Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Hace Ahmed Yesevi'nin büyük yolculuğu TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Bu yolculukta engelleri aştıkça sadece Türkistanlı bir garip derviş olmaktan çıkıp, çağlara damga vuracaktır. Tesir ettiği insanları iyiliğe yönelten karşısına çıkan kötülüklere müdahale eden tarihteki ilk Alperen'dir. 

Korel Cezayirli kimdir? 

2 Nisan 1976 Ankara doğumlu olan Korel Cezayirli ilk orta ve lise eğitimini Ankara' da tamamladı. Korel Cezayirli, 1985 - 1994 yılları arasında, sırasıyla; yüzme, basketbol, artistik buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu. 1995 - 1996 yılları arasında modern dans ve jazz dans üzerine dersler aldı. 1996' da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü' nü kazandı. Öğrenciliği süresinde, başta Prof. Bozkurt KURUÇ, Semih SERGEN, Lale ORALOĞLU olmak üzere birçok ustadan dersler aldı. 2000 yılında konservatuvardan başarıyla mezun oldu. Aynı yıl "Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları" sınavını kazanarak göreve başladı. 2005-2006 sezonunda Şehir Tiyatroları bünyesinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi'ni kurarak Çağdaş Türk Tiyatrosu Kuramı çalışmalarını başlattı.

 Hace ne demek?
Hace kelimesinin anlamı ise; Müderris, hoca, efendi mânâsına ilim sâhibi kimselere verilen Farsça bir ünvan.