magazin haberleri

Kemal Sunal nereliydi, kaç yaşında, ne zaman vefat etti?

Kemal Sunal nereliydi, kaç yaşında, ne zaman vefat etti?

Kemal Sunal nereliydi? Kemal Sunal kaç yaşında, ne zaman vefat etti? Sevenleri 75. doğum gününde ünlü sanatçının hayatıyla ilgili detayları araştırıyor. Sizler için sevilen oyuncuyla ile ilgili merak edilenleri haberimizde derledik. İşte, Kemal Sunal’ın memleketi…

Kemal Sunal 75. doğum gününde sevenleri tarafından sevgi ve özlemle anılıyor. Adını Türk sinema tarihine altın harflerle yazdıran ünlü sanatçıyla ilgili detaylar da hemen her gün olduğu gibi bugün de merakla araştırılıyor. En çok merak edilenlerin başında ise “Kemal Sunal nereliydi?” ve “Kemal Sunal kaç yaşında ne zaman vefat etti?” sorularının cevabını araştırıyor. Sizler için merak  edilen detayları haberimizde derledik. İşte, Kemal Sunal ile ilgili detaylar…

KEMAL SUNAL KİMDİR?

11 Kasım 1944 yılında İstanbul Küçükpazar semtinde dünyaya gelmiştir. Üç kardeşin en büyüğü olarak yer alan Kemal Sunal'ın annesi Saime Sunal babası ise Mustafa Sunal’dır. Aslen Malatyalı olan Kemal Sunal; Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşe sahiptir. İlkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okuyan Kemal Sunal Vefa Lisesi'nden mezun olmuştur. Akrep burcu olan Kemal Sunal 56 yaşında 3 Temmuz 2000 yılında vefat etmiştir.

Sanat hayatına Zoraki Tabip adlı tiyatro oyunu ile başlayan Kemal Sunal Türk sinema tarihinde en iyi komedyen oyuncusu olarak gösterilmektedir. Bir yıl kadar Kenter tiyatrosunda görev yaptıktan sonra Pendik tiyatrosunun kurulması ile beraber oraya katılan Kemal Sunal yıllarca arkadaşlık yaptığı Bülent Kayabaş ile bu tiyatroda tanışmıştır. Kemal Sunal, Ayfer Feray ve Devekuşu Kabare tiyatrosunda da görev almıştır. 1972 yılında Münir Özkul'un tavsiyesiyle Ertem Eğilmez’in yönetmiş olduğu bir filmle sinemaya transfer olarak kendini sinemada bu şekilde kanıtlamaya başlamıştır. Türk sinemasında öncesinde İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı birçok tiple sevenlerinin beğenisini kazanan ve insanları güldürürken düşündüren Kemal Sunal; yediden yetmişe herkesin sevgisini taşıyan bir sanatçı olarak anılmaktadır. Kemal Sunal komedi filmlerinde rol almasının yanı sıra bazı dramalarda da oynamıştır. Oynamış olduğu filmlerdeki karakterlerin genel özellikleri; haksızlıkların karşısında duran, saflık ve iyilik yüzünden başına sürekli iş gelen, zekâsıyla kötülerle mücadele veren insanlara doğru yolu gösteren ve daima gülen adam karakteri olarak lanse edilmiştir. Kemal Sunal kendisini ‘’Çok az konuşan soğuk bir adamım’’ diye tanımlamış ancak izleyicileri tarafından her dönemde büyük bir ilgi almıştır.

1944 yılında İstanbul'da doğan Kemal Sunal Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirmiştir. 1977 yılında Antalya Film Festivali'nde en başarılı erkek oyuncu ödülü alan Kemal Sunal değişik tiplemeleri ve Türk sinemasındaki komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirmesi ile Yeşilçam da taht kurmuştur. Yeşilçam'ın ünlü komedyenlerinden olan Kemal Sunal ayrıca Hababam Sınıfı serisi ile akıllarda kalmayı başarmıştır. Birçok filmde rol almış olduğu halk kahramanı tiplemesiyle haksızlıklara karşı mücadele eden ve güldürücü bir üslupla rolünü tamamlayan Kemal Sunal 1974 yılındaki Gül Sunal ile evlenerek Ali Sunal ve Ezo Sunal adlı iki çocuğa sahip olmuştur.

1990'lı yıllardan itibaren Kemal Sunal'ın filmleri televizyonlarda olarak gösterime girmiş ancak Kemal Sunal hiç bir şekilde bu filmlerin yayınlanmasından kazanç sağlamamıştır.

Kemal Sunal 12 Eylül öncesinde bırakmış olduğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü bıraktığı yerden tekrar okuyarak 1995 yılında mezun olmuştur. Ayrıca yüksek lisans yapan Kemal Sunal yüksek lisans tezini ‘’komedyen kimliği ile Kemal Sunal'ın ve filmlerinin incelenmesi’’ olarak oluşturmuştur. Ailesi 2005 yılında ölümünden sonra Kemal Sunal'ın tezini ‘’TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü’’ adlı bir kitapta toplayarak yayınlamıştır. Kemal Sunal hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır.

KEMAL SUNAL NE ZAMAN ÖLDÜ?

Kemal Sunal kişisel yaşamı ve kariyeri boyunca yaptığı yolculuklarda daima kara taşıtlarını tercih etmiş, uçak ve deniz taşıtlarından korktuğunu dile getirmiştir. Çeşitli festivallerde, ödül törenlerine kara taşıtıyla yetişemeyen sanatçının uçak fobisi yaşamı boyunca karşısına çıkmıştı. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği Trabzon uçağında kalp krizi geçiren Sunal, ani rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetmişti.

BABALAYKA FİLMİ DÖNEMİ

Balalayka, yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yaptığı ve başrolleri Uğur Yücel, Cem Davran ve Yekaterina Rednikova'nın paylaştığı Türk drama filmi. Bu filmde Necati karakterini Uğur Yücel yerine filmin çekimleri için Trabzon'a gidecek olan Kemal Sunal oynayacaktı. Fakat Sunal'ın uçakta kalp krizi geçirerek ölümünden dolayı Uğur Yücel oynamıştır.

KEMAL SUNAL’IN FİLMLERİ

1972      Tatlı Dillim
1973      Oh Olsun
Güllü Geliyor Güllü
Canım Kardeşim
Yalancı Yarim
1974      Salak Milyoner
Köyden İndim Şehire
Mavi Boncuk
Hasret
Salako
1975      Şaşkın Damat
Hanzo
Hababam Sınıfı
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
1976      Tosun Paşa
Süt Kardeşler
Sahte Kabadayı
Meraklı Köfteci
Kapıcılar Kralı
Hababam Sınıfı Uyanıyor
1977      Sakar Şakir
Şabanoğlu Şaban
İbo ile Güllüşah
Hababam Sınıfı Tatilde
Çöpçüler Kralı
1978      Yüz Numaralı Adam
Köşeyi Dönen Adam
Kibar Feyzo
İyi Aile Çocuğu
İnek Şaban
Avanak Apti
1979      Umudumuz Şaban
Şark Bülbülü
Korkusuz Korkak
Dokunmayın Şabanıma
Bekçiler Kralı
1980      Zübük
Gol Kralı
Gerzek Şaban
Devlet Kuşu
1981      Üç Kağıtçı
Kanlı Nigar
Davaro
1982      Yedi Bela Hüsnü
Doktor Civanım
1983      Tokatçı
Kılıbık
En Büyük Şaban
Çarıklı Milyoner
1984      Şabaniye
Postacı
Ortadirek Şaban
Atla Gel Şaban
1985      Sosyete Şaban
Şendul Şaban
Şaban Pabucu Yarım
Keriz
Katma Değer Şaban
Gurbetçi Şaban
1986      Yoksul
Tarzan Rıfkı
Garip
Deli Deli Küpeli
Davacı
1987      Yakışıklı
Kiracı
Japon İşi
1988      Uyanık Gazeteci
Sevimli Hırsız
Polizei
Öğretmen
İnatçı
Düttürü Dünya
Bıçkın
1989      Zehir Hafiye
Talih Kuşu
Gülen Adam
1990      Koltuk Belası
Boynu Bükük Küheylan
Abuk Sabuk Bir Film
1991      Varyemez
1999      Propaganda

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS