Kerem Bürsin influencer'ları sorumsuz olmakla eleştirdi

Kerem Bürsin influencer'ları sorumsuz olmakla eleştirdi

Kerem Bürsin influencer'ları sorumsuz olmakla eleştirdi

Oyuncu Kerem Bürsin, Maslak'ta gerçekleştirilen Art&Tech for Good Summıt 2022 'Yuvamız Dünya İçin Bir Gün Artık Bugün' etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. Ünlü isim, iklim krizine dikkat çekerek influencer'ları sorumsuz olmakla eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazeteci Ömür Sabuncuoğlu’nun, geliri kız çocuklarının eğitimi için kullanılacak olan üçüncü kitabı 'Sizin Öykünüz'ün lansmanı, geçtiğimiz ay Çırağan Palace ev sahipliğinde gerçekleşmişti. Lansmana; kitapta öyküleriyle yer alan Azra Akın, Doğa Rutkay, Gonca Vuslateri, Kerem Bürsin, Metin Hara ve Gülay Kamaz’ın yanı sıra Zeynep Beşerler, Derya Beşerler, Almeda Sayışman, Seda Bakan, Raşit Bağzıbağlı, Serkan Altunorak, Özge Özder, Sinan Güleryüz, Arzum Onan, Özge Özberk ve Pınar Deniz katılmıştı.

Projenin öne çıkan ismi Kerem Bürsin, lansmanda gazetecilerle bir araya gelmişti. Çocukluğunda ismiyle alakalı çok zor günler yaşadığını belirten oyuncu, "Yurt dışında Kerem çok zor ve değişik bir isim. 'Krum', 'Krem' diyorlardı. Bu konuda çok zorlandım" demişti.

 

Yurt dışında Antonio Banderas ile buluşması sorulan Kerem Bürsin, "Yeni dostluklar, yeni işler edindim. Öyle bir usta oyuncuyla bir araya gelebilmek, bir şeyler paylaşmak çok önemli. Beraber olabileceğimiz bir projeyi de konuştuk. İki taraf da birlikte rol alınacak proje için istekliydi" şeklinde konuşmuştu.

Bu konuyla alakalı biraz kafa yapımızı değiştirmeliyiz. Her çıkan bir aşk haberi doğru değil. İnsanlar tanışır, arkadaş olur, ileride bu aşka dönüşebilir ama hemen 'Aşık oldu' demek çok yanlış. Dünyada olan birçok olumsuz şeyler varken aşk hayatımın konuşulması bana saçma geliyor. Benim hiç önemim yok.

Hep bir yurt dışı hayali olduğunu belirten oyuncu, "Yurt dışında başarılı olan çok önemli ama benim için daha önemlisi çok büyük platformlarda Türkiye'yi temsil edebilmek. Çünkü benim vatanım burası" açıklamasını yapmıştı.

Bürsin'e, Antonio Banderas ile bir araya gelmesinin ardından İspanyol aktörün sosyal medyada yorum yağmuruna tutulması hatırlatılmış; yakışıklı oyuncu, "Antonio Banderas'ın normalde paylaştığı fotoğraflar 500 yorum alırken, sizin fotoğrafınızı koymasıyla dakikalar içerisinde binlerce yorum ve beğeni aldı. Bu durumu nasıl yorumlarsınız?" sorusuna şöyle yanıt vermişti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aslında burada hayatın tüm gerçekleri ortaya çıkıyor. Oyunculuk ve başarı hiçbir zaman takipçi sayısıyla ölçülmemeli. Antonio Banderes dünyanın tanıdığı ve adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Ben ise Kerem Bürsin. Bu sosyal medyadaki durum insanları yanıltmamalı. Kim Kardashian örneğin. Yüz milyonlarca takipçisi var ama kim? Takipçi sayıları insanın başarı oranını göstermez.

34 yaşındaki Bürsin, tüm bunların ardından önceki gün 42 Maslak Goodspaces’de gerçekleştirilen Art&Tech for Good Summıt 2022 'Yuvamız Dünya İçin Bir Gün Artık Bugün' etkinliğine konuşması olarak katıldı. Gazeteci Verda Özer’in yönettiği panelde Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık ve Yuvam Dünya Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Levent Kurnaz’da yer aldı.

Yuvam Dünya İklim Elçisi olan Kerem Bürsin, iklim krizine dikkat çekerek influencer’ları sorumsuz olmakla eleştirdi. Influencer’ların bu konulara duyarlı olmadığını ifade eden Bürsin, şu şekilde konuştu:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son 5 senedir hayatımızda bu 'influencer' terimi var. Şahsen ben çok negatif görüyorum. Yani bu tarz sorunlara destek olmayıp, sorun yaratmaya devam ediyorlar. İnsanlardan feyz alıp, onları takip edip biraz pozitif influencer’a geçmemiz lazım. O da ne, ‘Bende bir tişört var 15 senedir ayın tişörtü giyiyorum’ diyebilmek. Markalar influencer ya da ünlülerle çalışmak istiyorlarsa, markalar diretmiyorsa ünlüler yada influencer’ların diretmesi lazım. Mesela bir dizimizde her bölüm bittikten sonra yapım 100 fidan dikiyordu. Bu tarz şeyler yapabiliriz. Bir çekimde 120 kişi çalışıyoruz. Tek kullanımlık plastikler var hepsi çöpe gidiyor. Bunları geri dönüşüme kazandırabiliriz.

Panel sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan oyuncu, yer aldığı projelerde çalıştığı markalara dikkat ettiğini söyledi. İklim krizine neden olan şirket ya da markalarla çalışmamak konusunda kararlı olduğunu söyleyen Bürsin, "İlk sorduğum sorulardan biri ‘Ne yapıyorsunuz’ oluyor. Çalıştığım markalar iklim krizine önem veren markalar. Seçici olabilme şansım var. Bunu herkes için söyleyemem. Bazen işi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bir noktaya geldikten sonra etik değerlerinize uyuyor mu, 'uymuyorsa da uydurabilir miyim?' gibi diretmemiz ve sorumlu tutmamız lazım" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz günlerde İspanya’ya ziyarette bulunan Kerem Bürsin, muhabirlerin “Hollywood’u düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hollywood beni düşünüyor mu? Bence hepimiz düşünüyoruzdur” diye karşılık verdi.

Gereksiz tüketimden kaçındığını belirten Kerem Bürsin, "Genelde hep aynı şeyleri giyiyorum. Aynı pantolon, aynı ayakkabı. Toplasan 3 pantolonum vardır. Takım elbiseleri sayarsak 6 falandır. Benim en eski tişörtüm 18 senelik. Annem bundan nefret ediyor olsa da halen giyiyorum. Kullanmadığım kıyafetleri veriyorum" diye konuştu.

 

Bürsin, uzun bir ilişkinin ardından ayrıldığı Hande Erçel ile ilgili yöneltilen "Neden ayrıldınız?" şeklindeki soruyu ise, "Burası zamanı değil" diyerek yanıtsız bıraktı.