magazin haberleri

Son dakika haberi... Timur Selçuk’un eşi Handan Selçuk ünlü müzisyenin vasiyetini açıkladı!

Ünlü müzisyen Timur Selçuk’un geçen hafta hayatını kaybetmesinin ardından eşi Handan Selçuk Günaydın'dan Tuba Kalçık konuştu.EVDE UYURKEN ÖLMEYİ İSTERDİ 
Usta müzisyen Timur Selçuk, evinde hayata gözlerini yumdu. Yaşadığı büyük üzüntüyü anlatan eşi Handan Selçuk, “Evde uyurken, acı çekmeden ölmeyi isterdi. Allah duasını kabul etti. Yatağında uyurken öldü. Onun yokluğuna alışamıyorum” dedi.

ANMA GECESİ DÜZENLEMEYİN 
Handan Hanım, sözlerine şöyle devam etti: “Eşim, öldükten sonra anma gecesi düzenlemeyin diye vasiyette bulundu. Biz de bu isteğine ailesi olarak saygı duyuyoruz. Onun için anma gecesi düzenlemeyeceğiz."”
 

Yatağında uyurken öldü. Onun yokluğuna hiçbir zaman alışamayacağım. Ben onun öldüğünü hâlâ kabul edemiyorum. O ölmedi, hep biz ailesi ve sevenleriyle yaşayacak.
Onun en büyük mirası Çağdaş Müzik Merkezi. Burayı yaşatmak için elimizden geleni sevenleriyle yapacağız. En son bir gece önce konuştuğumda keyfi çok yerindeydi.
Çok ani kaybettik onu. Beni arayan, başsağlığı dileyen herkese çok teşekkür ederim.

7 YAŞINDA İLK KONSERİNİ VERDİ 
Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton’un oğlu olan Timur Selçuk, 2 Temmuz 1946’da İstanbul’da doğdu. 5 yaşında piyano çalmaya başladı, 7 yaşında ilk konserini verdi.


Galatasaray Lisesi mezunu olan Selçuk, daha sonra Paris’teki Ecole Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümüne devam etti.

Ailesinden ve ülkesinden uzak kaldığı bu süreçte mide hastalıklarıyla boğuştu. 1969 yılında geçirdiği ağır operasyonun ardından Türkiye’ye döndü.

DEVLET SANATÇISI UNVANI ALDI 
“Ayrılanlar İçin”, “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin” ve “İspanyol Meyhanesi” gibi sevilen şarkılarını Paris’ten döndükten sonra tamamlayan sanatçı, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden besteler de yaptı.

1974 yılından sonra oda müziği çalışmalarına yöneldi. Çok sayıda tiyatro oyununun müziklerini yaptı. 1977’de İstanbul Oda Orkestrası’nı kurdu. Bir yıl sonra da Çağdaş Müzik Merkezi isimli müzik okulu açtı.Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalıştı.

“804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, “Rumuz Goncagül” ve “Galilei-Galileo” adlı oyunlarının müziklerini de yaptı. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkâri’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği besteledi. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Timur Selçuk’un babası Münir Nurettin Selçuk, eserleriyle Türk müziğine farklı soluk getirdi. Münir Nurettin Selçuk, 1928 yılında gittiği Paris’te bir yıl kalarak Paris Konservatuvarı’nda şan, piyano ve solfej dersleri aldı. Fransız tiyatrosunda ilk solo konserini veren sanatçının, aynı yıl evlendiği Enise Selçuk’tan Meral adında bir kızı dünyaya geldi. Sanatçının Şehime Erton ile birlikteliğinden Timur ve Selim adlı iki oğlu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı’nda repertuvar dersleri de veren sanatçı, farklı formlarda 100’den fazla esere imza attı.

Timur Selçuk’un balerin olan kızı Mercan Selçuk danslarıyla babasına konserlerinde eşlik ediyordu.

Nükhet Duru ve Timur Selçuk, 1983 yılında Şan Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen ve yapıldığı dönemde kapalı gişe olan konser dizisiyle 26 yıl sonra yeniden seyircileriyle buluşmuştu. Ünlü sanatçılar, “Bizim Şarkılarımız” adlı konser serisiyle Türkiye turnesine çıkmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS