magazin

Türk Sanat Müziği'nin usta ismi Semra İnanç hayatını kaybetti

  1. Magazin
Türk Sanat Müziği'nin usta ismi Semra İnanç hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziği'nin usta isimlerinden Semra İnanç İzmir'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.Onur Akay'ın sosyal medyada duyurduğu habere göre Türk Sanat Müziği'nin usta isimlerinden Semra İnanç Alsancak Hocazade Camii'nde  ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

69 yaşındaki ünlü şarkıcı denizde oğlunun kaybolması üzerine müzik hayatına son vermişti. 

Onur Akay Semra İnanç'ın müzik hayatını bitirme hikayesini şöyle anlattı: 

“Hayatının en büyük acısını yaşayan İnanç, Ayşe Arman'la birlikte oğlunu Yunan adalarında ve Atina'da aramış, fakat bir sonuca ulaşamamıştı. 1990 yılında Türkan Şoray, “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” isimli filminde, bir Türk sanat müziği solisti olan Leyla karakterini oynamıştı ve şarkıları Semra İnanç söylemişti. 1988'de New York Türk Müziği Cemiyeti'ni kuran sanatçımıza, Allah'tan rahmet dilerim.”

Semra İnanç kimdir? 
Semra İnanç, 1 Ocak 1948’de Ankara’da doğmuştur Müzik yolculuğu küçük yaşlarda Türk sanat müziğini seçmesi ile başlayan Semra İnanç, bu alanda büyük ustalarla çalıştı. 

İzmir'de Aerobik Jimnastik Enstitüsü'nü kuran İnanç'ın, iş ortağı ise çok iyi arkadaşı olan Sezen Aksu oldu. 

Büyük usta Cemâl Süreya'nın “Semra İnanç'ı dinlerken ” başlıklı makalesi ile müzik piyasasında dikkat çekti. 

1981 yılında Harbiye Şehir Tiyatrosu'nda verdiği, Atatürk'ün 100. Doğum Yılı Konseri ile Kültür Bakanlığı ve Müzik Şan Vakfı'nın en iyi ses ödülünü alan sanatçı, 1982 yılında ise Ahmet Özhan ile birlikte Türk Müziği dalında yılın sanatçısı seçildi. 

O yıllarda Barış Manço ve Ahmet Özhan gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan İnanç, Necdet Varol, Abdi Coşkun, Cüneyt Kosal ve Sadun Aksüt gibi değerli hocalardan ders aldı. 

10 / 11
Türk Sanat Müziği'nin usta ismi Semra İnanç hayatını kaybetti
1987 yılında Davos Barış hareketi ile birlikte Yunanistan'a giden İnanç, 1990 yılında Türk Evi'nde verdiği konserde, ABD Türk Federasyonu tarafından Yüksek Hizmet Ödülü ile ödüllendirildi. 

11 / 11
Türk Sanat Müziği'nin usta ismi Semra İnanç hayatını kaybetti
Yunan basınının 1987'de “Dostluğun elçisi ve dostluk meleği ” olarak tanıttığı İnanç, en son 2007 yılında 9 eserden oluşan yeni CD'sini piyasaya sundu. 
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS