magazin haberleri

Vatanım Sensin bu akşam başlıyor | Vatan için hürriyet aşk için esaret

Vatanım Sensin bu akşam başlıyor | Vatan için hürriyet aşk için esaret

Kanal D’nin en iddialı projelerinden olan “Vatanım Sensin” bu akşam (27 Ekim) saat: 20.00’de izleyicinin karşısına çıkıyor. Yönetmenliğini Taylan biraderlerinin yapacağı dizide, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Onur Saylak oynuyor. Dizinin konusu: Esir olan vatanın özgür sevdası.

Aşkta esaret yoksa, bastığın topraklarda hürriyet yok. Kanal D’nin yeni projelerinden olan, dizinin fragmanı çıkmadan sosyal medyada merak edilen Vatanım Sensin 27 Ekim’de Kanal D’de izleyicinin karşısına çıkarken, özel fragmanı dizinin ana konusunu ve gidişatının nasıl olacağını gösterdi. Dizi başlamadan sosyal medyada kendini göstermeye başardı.


Halit Ergenç, Bergüzar Korel ve Onur Saylak’ın başrolünü oynadığı dizinin yönetmen koltuğunda Taylan biraderler oturuyor. Dizinin senaryosunu Necati Şahin ve Nuran Evren Şit yazıyor. Necati Şahin önceden Gönül İşleri ve Osmanlı Tokadı yapımlarında görev almıştı.


Vatanım Sensin dizisinin konusu işgal edilen ülkede, işgal edilen kalbin tekrardan hürriyete kavuşmasını anlatıyor. Yunanistan’ın İzmir’i işgal etmesi ve İzmir’de küllenen aşkın tekrardan ateşle yanması. Ateş hem İzmir’i hem de kalpleri yakacak. İzmir’in işgalindeki çileyi ve ıstırabı anlatan dizi Balkan Savaşı’ndaki safhaların düzensiz olduğu o dönemi anlatıyor. 1900’lü yılların başından başlayan Birinci Balkan Savaşı ile İzmir’in işgali olan 1919 yılları arasındaki çile dolu yılları anlatan dizide, kimin kimden olduğu belli olmayan o sisli bir ortamda vatana dair, aileye dair kurgusu keskin olan ve bir o kadar akıl ile kalbin arasındaki derin sıkışıklığı anlatan dizi. Vatanın son nefesinde ilk nefesin aşkını anlatan dizide nice topraklar vatanın kalbinden ayrılacak, nice sevdalar kalplerden ayrılacak. Nice hainler düşmanların arasından değil; en yakın dostların hançerlerinin ucunda belli olacak. Dizide esir olan kalpten özgür olacak olan ruhun sürecini anlatılıyor. Azize ile Cevdet’in sevdaları İzmir kadar büyürken, Tevfik’in vicdanı toprakları esir edecek kadar küçülecek.DİZİNİN KONUSU OYUNCULARI VE KARAKTERLERİ


Karakterler


Yüzbaşı Cevdet: Yüzbaşı Cevdet aynaya baktığında gördüğü tek şey “tutku”dur. Tutkusu için yaşar, tutkusu için ölür. Vatanına tutkulu, işine tutkulu, eşine ve çocuklarına tutkulu, annesine tutkulu olan Cevdet’in en büyük imtihanı “tutku” üzerine olacaktır. Vatan mı ailen mi sorusuna vatan diyecek kadar sevdalı olan Cevdet, ailesiyle birlikte çetin bir imtihana tutulacaktır.


Azize: Azize’nin imtihanı “nefes” üzerine kuruludur. Nefesine bağlı olduğu kadar vatanına sevdalı olan Azize’nin kalbindeki atışların üzerine aldığı tek nefes ise kocası Cevdet ve çocukları. Balkan göçmeni olan Azize’nin topraklarındaki işgalden ötürü nefesinde kesikler yaşarken, bir taraftan İzmir’deki işgal, Azize’yi derin bir şekilde etkiliyor. Hemşire olmasından ötürü, savaşın her halini yaşayan Azize, bir asker kadar çevik ve soğukkanlıdır. Lafını esirgemeyen ve sözün altında kalmayan Azize’nin başına platonik bir sevda gelecek ki, ailesine karşı en büyük imtihanı bu olacaktır.


Yüzbaşı Tevfik: Yüzbaşı Cevdet’in en yakın dostu, kan kardeşi olan Yüzbaşı Tevfik. Tevfik başarıya aç olan idealist bir komutan. O aynada kendini göremeyecek kadar uzak bir o kadar kan kardeşi olan Cevdet’i kıskanacak kadar arzularına yakın bir komutan. Küçüklüğünden beri kara sevda için olan Tevfik, sevdiği kadının Azize ile evlenmesinden ötürü her zaman Cevdet’e karşı içten içe kin beslemektedir. Ve o kin, bir toprağı, bir aileyi, bir sevdayı parçalayacak kadar derindi


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS