magazin haberleri

Zeki Müren'in ilk aşkı Türkiye'nin ilk kadın casusuydu

Sanat güneşi Zeki Müren'in ilk aşkı Ergun Hiçyılmaz'ın kaleme aldığı, Müren'in hayatının anlatıldığı "Çabuk Büyüme Çocuk" adlı kitapta ortaya çıktı.



Müren, henüz genç bir delikanlıyken gittiği Çin Pavyonu'nda Emine Adalet Pee'ye aşık oldu.
Müren, Pee'ye olan aşkını şu sözlerle anlatmıştı: "Adalet Pee'ye aşık oldum. Çin Pavyon'a gidelim dedi arkadaşlar. Biz de gittik. Barın arkasında bir kadın. Nasıl siyah, hafif şehla, enfes baygın bakışlar. Benim bunu bir yerden gözüm ısırıyor diyorum. "Daha evvel bana geldin mi sen?" diyor. O güzel gözlerin etkisinde ben haftalarca kaldım. Yani ne oldum dememeli, ne olacağım demeli. Platonik bir aşktı. Yaşı benden büyüktü. 20 yaş büyüktü. O gözler için o bara çok gittim."
Emine Adalet Pee ise o dönem çok ünlü bir isimdi. 1910 yılında İstanbul'da doğdu. 14 yaşında Almanya'ya taşındı ve dans etmeye başladı. Bu sırada amcasının eşinin kardeşi olan Henry Pee ile evlendi ve soyadını aldı.
Bir akşam yine dans gösterisi için sahnedeyken iki Nazi subayı kendisine gelip Hitler'in propoganda bakanı olan Goebbels'in kendisini görmek istediğini söyledi. Tedirgin oldu fakat bu teklifi kabul etti. Almanlar ona ajan olmayı teklif etti, Pee bu teklifi reddetti. Fakat kocasının ölümüne kadar Almanya'dan Türkiye'ye bilgi taşıdı.
Yani Emine Adalet Pee, artık sadece bir dansöz değil MAH (Milli Amale Hizmet)'in yani cumhuriyetin ilk Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bir casusuydu.
70 yaşına kadar sahne hayatına devam eden Pee, 75 yaşında Darülacaze'de yaşamını yitirdi.
Emine Adalet Pee, 75 yıllık yaşamındaki anıları ve sırları da yanında götürdü.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS