2. el pazarına talep artıyor

2. el pazarına talep artıyor

2. el pazarına talep artıyor

Sektör yetkilileri çip krizinden dolayı 0 km araçlardaki bulunurluk probleminin 2. El araca talebi canlandıracağını dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni alınan ÖTV matrah güncellemesi kararıyla bazı markaların baz modellerinde fiyatların bir miktar gerilemesi bekleniyor. Yapılan güncelleme ile birlikte bazı modellerde % 16'ya varan indirim imkanları doğdu. Otomotiv sektörünü hem sıfır hem 2.el araç satışlarında hareketli günler bekliyor. Sektör yetkililerinden Alper Karaer sıfır araç alımında 4 noktaya dikkat çekti:

“Yeni araç tarafında talep zaten alım güçlüğünden dolayı uzun zamandır ekonomi sınıfına kaymıştı. %16 civarında gelen vergi indirimi talebin sınırlı bir kısmını işaret ediyor. İkinci sorun indirimin geldiği segmentteki araçlarda yeterince stok olmamasında. Üçüncü bir nokta ise bu indirimi tüm markaların tüm modellere uygulamayacak olması. Yani bu indirimi tüketiciye yansıtıp yansıtmamak yine satıcıların elinde. Son olarak enflasyon ve döviz kurlarının artmaya devam ettiği bir senaryoda hızla değişen matrahlar tekrar aşılacak ve araç tedariki yapılana kadar aynı modeller tekrar eski vergi matrah düzeylerine dönecektir.”

Haziran’da 2. El büyüdü

İkinci el pazarında Haziran ayında bir önceki aya kıyasla %90 büyümeyle 575 bin adet 2. el satışı gerçekleşti. Ocak-Temmuz döneminde %12 civarında fiyat artışı yaşandı. Özellikle bu fiyat artışı son 2 ayda büyük ivme kazandı. İkinci el pazarında yüksek oranda artan bir talebin altının çizilmesi gerektiğine değinen Alper Kararer “İkinci el fiyatları genel olarak yeni araç fiyatlarından etkilenir. Fakat bu sadece fiyatla ilgili değil arz ve taleple de ilgili bir konudur. Şu anda teorik olarak sınırlı sayıda marka ve modelde indirim varmış gibi görünse de pratikte oluşacak talebi karşılayacak kadar araç olmadığı için zaten müşterilerin talebi yeni araçlarla karşılanamayacak. Bu da ikinci ele yönelik talebin devam etmesini sağlayacak.” dedi.

İkinci el satıcılarının bu durum karşısında beklenildiği gibi büyük bir indirime gitmeyeceğini belirten Karaer, “İkinci elde bir fiyat düşüşü öngörülmese de VavaCars olarak müşteri beklentilerine cevap vermek adına araç satış fiyatlarımızda düşüşe gittik, kampanyalı olarak satışa sunduğumuz modeller ve markalarla ÖTV indirimi sürecinde müşterilerinn beklentisini karşılıksız bırakmak istemedik.” dedi.