2. el pazarına yatırımlar artıyor

2. el pazarına yatırımlar artıyor

Firmalar bu yıl 8 milyonu geçmesi öngörülen 2.el araç pazarına yatırımlarını artırıyor .

Sıfır km otomobillere gelen ÖTV ve kur zamları, yükselen faiz oranları ve araç arzının sınırlı kalması 2. el araç sektörüne ilgiyi artırıyor. Bir yandan 2.el satış, ekspertiz noktaları açanların sayısı yükselirken araç tamir ,bakım ve servis işletmeleri de ilgi yükselişte. Son dönemde farklı şehir ve markalara yatırım yaptıklarını kaydeden Otomol CEO'su Uğur Sakarya İstanbul'da Volvo ve BMW yetkili servisi Evo'yu da alıp 5. şubelerini açtıklarını vurguladı.

Aylık hedef artışta

İkinci el sektörüne yatırımların arttığına dikkat çeken Sakarya şunları kaydetti:

"Maslak, Merter, Ataşehir, İzmir ve Bodrum'dan sonra İstanbul'da üçüncü, Türkiye'de beşinci şubemiz oldu. Eylül ayında ÖTV artışının etkisiyle rekor sayıda ikinci el araç satışı gerçekleştirdik. Artan fiyatlara rağmen ikinci el satışlarda tempo sürekli yükseliyor. Yeni şubemizin de katkısıyla 2. el satış hedefimizi aylık 200 adete yükselttik. Fırsatları değerlendirip büyümeye devam edeceğiz”

100 bin değerlendirme

2.el araç sektörüne nisan 2019’da Türkiye'de giriş yapan Vavacars 1,5 yılda yurt genelinde 17 araç alım merkezinin kapılarını açtı. VavaCars’ın Pazarlama Direktörü Alper Karaer en önem verilen konuların başında “Şeffaf Hizmet” geldiğini belirtti. Araç satmak isteyenlere bağımsız uzmanlar tarafından verilen ekspertiz hizmetinden ücret almadıklarını belirten Karaer eylül ayında web sitesinden 100.000 kullanıcının aracına ön değerlemesini aldığına dikkat çekti. Karaer 2021'de daha da yaygınlaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ekspertiz işine girdi

“Mini Onarım ve Mobil Parça Onarım” hizmetleri yapan Auto King de faaliyet alanına ekspertizi de dahil etti. Auto King Genel Müdürü Engin Atakan ekspertiz hizmet merkezlerinin yatırım bütçesinin servisin bulunduğu il, ilçe ve fiziksel şartlara göre değişiklik göstermekle birlikte 500 bin ile 600 bin TL arasında seyrettiğini söyledi. Atakan, orta vadede Auto King’ten bağımsız münhasır ekspertiz noktalarını hayata geçireceklerini bildirerek üç yıl içerisinde 300 servis noktasının faaliyete geçeceğini ve her bir ekspertiz servisinin yıllık 3 bin olmak üzere toplamda 900 bin araca ekspertiz hizmeti vermeyi hedeflediğini belirtti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS