2. elde bekleyen talep var

2. elde bekleyen talep var

2. elde bekleyen talep var

Sektör yetkilileri yaz aylarıyla birlikte 2.elde hareketin başladığını yaklaşık 2 milyon talep oluşacağını belirttiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yılbaşından bu yana pandemi kısıtlamaları, kur ve faiz oranları sebebiyle ikinci el otomobil pazarında ciddi bir daralma yaşanırken, kısıtlamaların gevşetilmesi, yaz aylarına girilmesi ve bayram tatilinin yaklaşmasıyla sektördeki durgunluk, yerini hareketliliğe bıraktı. 2020 yılında yaşanan hareketliliğin söz konusu olmadığını dile getiren sektör yetkililerinden Muhammed Ali Karakaş, "Geride bıraktığımız aylara göre en azından daha canlı, yukarı doğru grafik çizen bir atmosfer hakim.

Yasakların tamamen kaldırılmasıyla birlikte birçok sektörde çarklar yeniden döneceği için, otomotiv sektörü de ivme kazanacak. Sonuçta otomotiv sektörü tek başına yürüyen bir sektör değil; tüm sektörlerle bağlantılı, diğer sektörlerin kazanç sağlaması, otomotiv sektörüne de pozitif etki yaratıyor. Filo kiralama şirketlerinin araç değişim döneminde olduğumuzdan ikinci elde herhangi bir stok sıkıntısı yok. Hali hazırda ertelenmiş ve bekleyen 2 milyon araçlık bir talep söz konusu." dedi.

Çip krizinin etkisi hafifledi

Gündemdeki çip kriziyle ilgili olarak görüşlerini paylaşan Karakaş "Çip krizi birkaç marka dışında söz konusu değil. Yerli üreticilerimizde ve birçok markada bu sorun aşılmış durumda. Çözülmeyen markalarda da Eylül ayına kadar çözülecektir. Bu konunun fiyatlara doğrudan yansımasını beklemiyoruz." dedi.

Eylül'e kadar yüzde 5-7 fiyat artışı öngörüyorlar

"Kısıtlamaların kaldırılması ve aşılama sürecinin tamamlanması, tüm sektörlere ivme kazandıracak, dolayısıyla otomotiv sektörünü de canlandıracak." şeklinde konuşan Karakaş, fiyat beklentileriyle ilgili "Canlanma talebe dönüştüğünde, fiyatlarda bir artış söz konusu olsa da artık radikal bir yükseliş beklemiyoruz. İkinci elde yeterince stok mevcut.

Filo kiralama şirketlerinin araç değişim dönemleri geldi. Eylül ayına kadar toplamda yüzde 5-7 oranında fiyat artışı öngörümüz var. Hali hazırda ertelenmiş ve bekleyen 2 milyon araçlık bir talep söz konusu." ifadelerine yer verdi. Öte yandan Uluslararası arenada müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen 'Awards International'ın, Türkiye'de düzenlediği CX Turkey Customer Experience Awards 2021 yarışmasında VavaCars, müşteri deneyimi profesyonellerin oluşturduğu bir jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2.El Otomotiv Sektöründe En İyi Müşteri Deneyimi kategorisinde Bronz ödül kazanmaya hak kazandı.