2000 beygirlik ilk Ingiliz 

2000 beygirlik ilk Ingiliz 

Lotus Cars bir ilke imza atarak dün gece ilk tam elektrikli İngiliz hiper otomobili olan ‘var olan ilk, yaşayan’ anlamında ki  Evija’yı Londra’da dünya’ya tanıttı. 

Royal Motors’un Türkiye temsilcisi olduğu Lotus Cars, 2017 yılında Çin otomobil üreticisi Geely tarafından satIn alInarak yeni nesil Lotus modelleriyle meraklılarının karşısına çıkacağının mesajını vermişti. 1.3 milyar dolarlık bir yatırımın ardından markanın vizyonunu Evija modeli ile gösterdi. Firmanın tarihinde çığır açan dünyanın en güçlü ilk seri üretim hiper yol otomobili olan Lotus Evija, 2000 beygirlik gücüyle 100 km hiza 3 saniyeden kısa bir surede çıkar ve 18 dakikada tamamen şarj olduktan sonra 400 km yol yapabilme yeteneğine sahip.130 adetle sınırlı


Lotus’un kurucusu Colin Chapman’in hafiflik ilkelerinden yola çıkılarak üretilen ultra hafif  tek parçalı karbon fiber monokok gövdesiyle yalnızca 1680 kilogram olan ve Lotusun bugüne kadar ürettiği en hafif otomobil olma özelliğine sahip Evija sadece 130 adetle sınırlı olup ve 2020 yılında üretimine başlanacak.Tüm Lotus otomobiller gibi el yapımı olan Evija İngiltere'deki ünlü Hethel'deki fabrikasında tasarlanarak müşterileri için kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri sunuyor. Doğadan ilham alan dikkat çekici dış tasarımı her açıdan tam karbonifer kaportasıyla belirgin kaşlı hatlar yaratmıştır. Yan ayna yerine kullanılan kameralar ve far yerine kullanılan şerit lazerler kırmızı led ile çerçevelenerek savaş uçağı çarpıcılığı yaratmaktadır.


Dişi kadar karakteristik olan iç dizaynı görünür karbon fiber ve alkantara döşemesinden oluşmaktadır. Yarış arabası fonksiyonelliğini yol arabası rahatlığıyla buluşturan tasarımda, şehir, spor, pist olarak 3 farklı sürüş modu bulunuyor. Dijital ekrana sahip olan direksiyon F1 tasarım,  karbonifer alkantara olup isteğe bağlı olarak deri de üretilebilmekte. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS