2018'de 200 bin elektrikli oto satılacak

2018'de 200 bin elektrikli oto satılacak

Avrupa’da 2018’de 200 bin elektrikli oto satılması bekleniyor. Yeni Nissan Leaf'in gelişi ve Tesla’nın Avrupa atağıyla bu yıl Avrupa’da elektrikli otomobil satışlarının 200 binlere gelmesithmin edimekte..

kez LMC Automotive raporuna göre tam elektrik şarjlı otomobil satışlarının Avrupa’da 2020’de 600 bin, 2022’de 1 milyona ulaşması öngörülmekte. Geçtiğimiz yıl 10 ay içinde ilk Avrupa’da elektrikli oto satışları 126 bin 500’lere çıktı. İkinci jenerasyon Nissan Leaf, Jaguar I Pace ve muhtemelen Porsche Misson E sedan, Audi e-tron pazara sunulmasıyla satışların daha da ivme kazanacağı konuşuluyor.

60 BİN POUNDLUK JAGUAR

Jaguar I Pace’ın İngiltere fiyatının 60 bin poundlar olması beklenirken Tesla da yine Model X crossover ve Model S sedan ile Avrupa’da önemli oyuncular arasında olacak. Halen Avrupa’da en çok satılan elektrikli modeller arasında Renault Zoe, Tesla Model S, BMW i3 ve Nissan Leaf başı çekiyor. Bu yıl devreye girmesi beklenen VW ID modelinin de satışlarda ön sıralara çıkması tahmin ediliyor.

ALMANYA BİRİNCİ OLACAK

Avrupa’da elektrikli araç satışlarında halen ilk sırayı Norveç, ikinci sırayı Fransa, üçüncü sırayı ise Almanya amakta.  2019’da satışlarda Almanya’nın ilk sıraya yükselmesi tahmin ediliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS