Son Dakika

2021’de yaklaşık 7 milyonluk 2.el araç pazarı bekleniyor

2021’de yaklaşık 7 milyonluk 2.el araç pazarı bekleniyor

2021’de yaklaşık 7 milyonluk 2.el araç pazarı bekleniyor

Yılbaşından bu yana 2.el araç fiyatları yüzde 80-85 civarında arttı. Uzmanlar 2021’de de 2.elde yüksek fiyat seviyeleri öngörüyor.

Sıfır km araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması, Mayıs ayına kadar da üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır km aracın olması geldi. Sıfır km araç almak için bayiye, showrooma giden ve cebinde parası olan bir vatandaş, sıfır km araç bulamayınca ikinci ele yöneldi. Bu da, ikinci eldeki talep patlamasını yarattı. Yılbaşından bu yana 2.elde fiyatlar yüzde 0-85 arasında arttı.

ÖTV zammı etkisi

Otomotiv Data Aanaliz şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın 2. eldeki bu artışların durulmayacağını, 2021’in sonuna kadar devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Yalçın şöyle devam etti:

“Son ÖTV zamlarından sonra çok hafif küçük bir tüketici psikolojisi dediğimiz bir durum oluştu. O da bekle gör anlamındaydı. Ancak ikinci el araç fiyatları genel olarak ilk önceleri ÖTV zammından etkilenmedi. Bir ikinci el aracın fiyatını belirlemedeki en büyük unsur bir aracın sıfır km fiyatıdır. Dolayısıyla sıfır km araç fiyatları arttıkça ikinci el araç fiyatları da ona paralel olarak artar. Araç olsun veya olmasın markaların açıklamış oldukları zamlardan sonra ikinci el araç fiyatları artmaya devam etti. Nitekim eylülde yeni fiyatlar açıklanınca 2.elde fiyat artışı devam ediyor. Lüks araçlardaki ÖTV zammı daha yüksek olduğu, matrah oranları daha yüksek şekilde belirlendiği için lüks araçlardaki sıfır değerler çok yükseldi. İkinci el araç değerleri de buna paralel olarak lüks araçlarda daha çok artacaktır.”

Pazar beklentileri değişiyor

Bu yıl 700 binin biraz üzerinde olacak bir sıfır km otomobil araç pazarı öngördüklerini vurgulayan Yalçın “Ötelenmiş talep çok önemli bir şekilde insanları otomobil satın almaya teşvik ediyor. İkinci el ve sıfır km araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar”dedi. 2021’de pazarın birazcık doymuşluğuyla birlikte, 600 binler civarında sıfır km satış tahmen ettiklerini belirten Yaçın şunları kaydetti:

“Bunun yaklaşık 10 katı da ikinci el araç satışı olacaktır. Onu da yaklaşık 6-7 milyon tekil ikinci el araç satışı olarak düşünüyoruz. Üretim, pandeminin getirmiş olduğu kısıtlamalar yüzünden markalarda yüzde 100 bir kapasiteye hiçbir zaman ulaşmayacak. İthalatta da araç bulmak çok kolay olmayacak. Dolayısıyla fiyatlar hem sıfırda hem ikinci elde yüksek olarak devam edecek. Yükselen kurun da etkisiyle 2021’de araç fiyatları yükselmeye devam edecek.”