3. nesil Nissan Qashqai 626 bin TL’den başlayacak

3. nesil Nissan Qashqai 626 bin TL’den başlayacak

3. nesil Nissan Qashqai 626 bin TL’den başlayacak

Bugüne kadar dünyada 5 milyon, Türkiye’de 155 binden fazla satış adedine ulaşan Nissan Qashqai’nin üçüncü nesli Türkiye’de yollara çıktı.

Yeni nesil Nissan Qashqai’de yüksek tork değeri, düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonuna sahip 1.3 litre benzinli 158 beygir gü ündeki hafif hibrit (mild hybrid) motor teknolojili motor yer alıyor. Fiyatları 626 bin TL ile 842 bin TL arasında değişirken araçta 4x4 çekiş sistemi ve shift-by-wire özelliği içeren geliştirilmiş XTRONIC CVT şanzıman dikkat çekiyor. Qashqai’de kullanılan yeni CMF-C platformu sayesinde %41 daha dayanıklı (rijit), güvenli ve geniş bir yapı sunarken sürüş keyfi konusunda da çıtayı yükseltiyor. Bu yıl pzarı 700-800 bin adetlerde ngören Nissan yüzde 2.5 pay almayı hedefliyor. Sattıkları tüm araçların yaklaşık yüzde 70’i ise Qashqai olacak.

Konfor ve teknoloji

Yeni Qashqai’de NASA teknolojisi ile geliştirilen Nappa deri koltuklar yolculara maksimum konfor sağlıyor. Her bir araç için üretimi 25 günde tamamlanan bu özel teknoloji ürünü koltuklar, tercih edildiğinde kullanıcılara ısıtma ve hafıza özelliklerini de standart sunuyor. Nissan’ın Türkiye’deki modellerinde ilk kez yeni Qashqai’de tanıtılan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, hızı ve şiddeti ayarlanabilir 3 farklı masaj seçeneği ile yolculukları keyifli hale getiriyor. Qashqai’de ilk kez kullanılan 12,3” genişliğindeki tamamen dijital gösterge paneli, kişiselleştirilebilen 13 farklı bilgilendirme ekranı seçeneğiyle sürücünün dijital sürüş deneyimini üst seviyeye taşıyor.

4 donanım paketi

Nissan Türkiye ve Kuzey Afrika Genel Müdürü Emre Doğueri, “Qashqai, fark yaratan özellikleriyle segmentinde çıtayı yine yukarı taşıyacak. Özellikle dinamik ve şık çizgisini devam ettiren yeni nesil tasarımıyla yollarda hemen fark edilecek. Sahip olduğu hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisiyle hem performans ve verimlilik konusundaki beklentileri fazlasıyla karşılayacak hem de düşük karbon emisyonu ile sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak. Qashqai’y 4 farklı donanım paketi (Tekna, Design Pack, Skypack, Platinum Premium) ve 4x4 çekiş sistemi seçeneği ile, 626 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduk”dedi. Türkiye’de 14 yıldır 209 bin SUV model sattıklarını kaydeden Doğueri önümüzdeki aylarda yeni X Trail, e Power ve elektrikli Arya modellerini de pazara sunacaklarını ifade etti.

Intelligent Mobility özellikleri

Yeni Qashqai’de sınıfında ilk kez kullanılan, Önsezili Akıllı Çarpışma Sistemi, öndeki üç araca kadar algılayıp araçlardan birisi fren yaptığında sürücüyü uyarıp, çarpışmayı engelleyebiliyor. Bunun dışında Qashqai’de ilk kez kullanılan Akıllı Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon Destekli Şerit Takip Asistanı, Akıllı Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve Akıllı Kör Nokta Önleme Sistemi yolcuların güvenliğini maksimum seviyeye çıkarıyor.Nissan yeni Qashqai’nin motorunda daha fazla verimlilik sağlayan ve karbon emisyonunu azaltan hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini kullandı. Hafif hibrit teknolojisinde, benzinli motor 12V elektrik sistemi ve lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Lityum-iyon batarya, enerji geri kazanım sistemi sayesinde frenleme esnasında açığa çıkan enerjiyi depoluyor ve gerektiği zaman elektrik motoruna göndererek benzinli motoru destekliyor. Yeni Qashqai, 270 Nm (CVT) ile segmentindeki en yüksek tork değerlerinden birini sunuyor.

4x4 Çekiş Sistemine sahip

Benzinli hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisini 4x4 çekiş sistemi ile sunan ve segmentindeki ilk model olan yeni nesil Qashqai, bu sayede daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. 4x4 çekiş sistemi, XTRONIC CVT şanzıman ve arka bağımsız süspansiyonla kombine ediliyor. Arka bağımsız süspansiyon otomobilin yol tutuşuna katkı sağlıyor ve özellikle arka koltukta oturan yolcular için maksimum konfor sunuyor.Araçta 3 farklı sürüş modu standart olarak sunuluyor: Eco, Standard, Sport. 4x4 çekiş sistemi tercih edildiğinde özellikle ilk kalkışta kilit fonksiyonunu devreye alarak optimum çekiş sağlayan 2 sürüş modu daha ekleniyor: Off-road ve Kar.Yeni X-Tronic CVT otomatik vites üzerinde, hafif hibrit (mild hybrid) teknolojisine entegre edilmek üzere çeşitli geliştirmeler yapıldı.