Audi rakamı açıkladı

Audi rakamı açıkladı

Emisyon krizinden kaç Audi etkilendi?

VW Grup bünyesindeki Audi'den yaşanan emisyon değerleri krizi kapsamında ilk açıklama geldi. Toplamda grup bünyesinde 11 milyon aracın etkilendiği düşünülen yanlış emisyon değerleri krizinden grubun bünyesindeki birçok markanın etkilendiği biliniyor.


Marka başına dağılım konusunda ilk net açıklama Audi'den gelirken, toplamda aralarında A4 sedan ve Q5 modellerinin de bulunduğu 2.1 milyon aracın krizden etkilendiği bildirildi. 


Teknik çözüm üzerinde bütün güçleriyle çalıştıklarını açıklayan marka sözcüsü Juergen de Graeve, müşterilere çağrı yapıp, araçlarının yazılımını güncellemenin de çözümlerden biri olduğunu söyledi. 


Etkilenen araçların 1.42 milyonu Batı Avrupa'da satılan Euro 5 dizel motorlu versiyonlardan oluşuyor. Bu araçların 577 bini ise Almanya'da satıldı. ABD'de ise rakamın 13 bin olduğu belirtiliyor.


Audi'nin yazılım güncellemesi gerekiren modelleri ise A1, A3, A4, A5, A6 sedan, TT roadster, Q3 ve Q5 modelleri. Bu araçlarda 1.6 litre ve 2.0 litre dizel motorlar krizden etkilenmiş durumda. 


Bu motorları paylaşan Seat, Skoda, Porsche, Volkswagen ve Audi'nin oluşturduğu toplam 11 milyon araç hakkında acil bir çözüm konusunda çalışılıyor. Sadece bu rakamın 5 milyonunu markanın açıklamasına göre VW markalı araçlar oluşturuyor. Bu araçlar arasında 6. nesil Golf, 7. nesil Passat ve ilk nesil Tiguan EA 189 tipi dizel motorlu versiyonlarıyla yer alıyor.


Volkswagen Grup bünyesindeki Skoda'nın ise 1.2 milyon araçla krizden etkilendiği belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS