Bayiler: Tempo sürerse talebe zor cevap veririz

Bayiler: Tempo sürerse talebe zor cevap veririz

Kontrollü normalleşmeye başlaması ile birlikte otomotiv pazarı hareketlendi. Showroom trafiğinde yüzde 100’lük bir artış yaşanıyor.

Binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yaşanan tedarik sorununa rağmen Haziran’da geçen yılına aynı dönemine oranla yüzde 30-40 oranında büyüyerek 55-60 bin adet seviyesinde çıkması bekleniyor. Hyundai ve Opel yetkili satıcılarıyla faaliyet gösteren Erdemirler Otomotiv Başkanı Yüksel Erdemir, Haziran’da otomotiv pazarının beklentilerin üzerinde hareketli geçtiğini belirterek, müşterilerin talebine cevap vermeye çalıştıklarını söyledi. Özellikle tatil mevsiminin başlaması, toplu ulaşımdan uzak durulması nedeniyle bireysel otomobile ilginin arttığının altını çizen Yüksel Erdemir, faiz kampanyalarının talebi tetiklediğini, tüketicilerin otomobili yeniden yatırım aracı olarak görmeye başladığını kaydetti. Erdemir, bazı modellerde Ağustos ayına sıra verildiğini ifade ederek, “Eylül’den itibaren tedarik sorunun azalacağını düşünüyorum. Ancak 2 yıldır ertelenen bir talep var. Haziran’daki tempo devam ederse, talebe cevap vermekte zorlanılacak” dedi. Erdemir, her şeyin yolunda gitmesi ve araç tedariği sorununun çözülmesi halinde toplam pazarın 600 bin adedin üzerine çıkabileceği öngörüsünde bulundu.

İkinci elde suni fiyatlar var

Araç bulamayan tüketicilerin ikinci ele yöneldiğini hatırlatan Yüksel Erdemir, piyasada özellikle online ilanlar üzerinden suni bir fiyat yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Kurumsal ikinci el sistemini kuran bayilerin bu dönemde öne çıktığını söyleyen Erdemir, “Erdemirler Otomotiv olarak düşük kilometreli ve kusursuza yakın ikinci el araçlarla bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz. Kurumsal ikinci el operasyonu bayileri ayakta tutmak için büyük önem taşıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bayiler devletin KDV’si ile ayakta

Piyasadaki harekete karşın bayilerin zorlandığını hatırlatan Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, şunları söyledi: “Birçok yetkili satıcı sıkıntıda. Hükümet KDV ödemelerini 27 Kasım’a erteledi. Ancak bir tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Yetkili satıcılar aracı aldı-sattı derken, yüzde 18’lik KDV’yi şirketi döndürmek için kullanıyor. Bayiler şu an devletin KDV’si ile ayakta duruyor. Bir de buna ek ertelenen sigorta primleri var. Ödeme zamanı gelince ne olacak…” Yetkili satıcılık işinde mülk sahibi olmayanların zorlandığını belirten Erdemir, inşaat başta olmak üzere farklı alanlara girenlerin de başarısız olduğunu ve batma noktasına geldiğini kaydetti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS