Bosch yazılımıya sürücüler güvende

Bosch yazılımıya sürücüler güvende

Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 15 mobil uygulama aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Akıllı telefon uygulamaları, yanlış yönde giden sürücüleri ve yakınlarındaki diğer sürücüleri saniyeler içerisinde uyarıyor.

Otoyollarda yanlış yönde giden bir sürücüyle karşılaşma tehlikesi çoğumuzun sandığı kadar nadir bir durum değil. Yalnızca Almanya'da haber kanalları her gün yaklaşık beş defa trafikte yanlış yönde giden sürücülere ilişkin uyarı yapıyor ve bu, yılda yaklaşık 2 bin uyarı anlamına geliyor. Bosch’un birkaç bin satırlık yazılım kodu ile oluşturulan bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi insan hayatını korumaya yardımcı oluyor. Bu hayat kurtarıcı bulut hizmeti yalnızca yanlış yönde giden sürücüyü uyarmakla kalmıyor; aynı zamanda, tehlikeli bölgedeki diğer araç sürücülerini de uyarıyor. Sistem, 13 Avrupa ülkesinde yıldırım hızında uyarı bildirimleri gönderiyor. 2018 yılı başlarında Alman yayıncı Antenne Bayern ve Rock Antenne mobil radyo uygulamalarına entegre edilen sistem şimdiden 400 bin kullanıcıya sahip ve sistem daha fazla kullanıcı için hazır. Şu anda navigasyon, akış ve radyo gibi 15 mobil uygulama Bosch tarafından geliştirilen uygulama fonksiyonuyla entegre olarak çalışıyor. Servis İrlanda’dan İtalya’ya, Portekiz’den Polonya’ya kadar Avrupa’da birkaç milyon kullanıcıya ulaşabiliyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn “Bosch’un hedefi bu sistem ile yanlış yönde giden sürücülerden kaynaklı can kaybı yaşanan trafik kazalarının ortadan kalkması.” dedi. Bosch bu dijital cankurtaran için aynı zamanda bir yazılım modülü de geliştirdi. Dünyada türünün tek örneği olan bu modül, gelen uyarıyı araç bilgi-eğlence sistemlerine entegre ediyor.


Dünyaya yayılan yazılım


Navigasyon servisleri, radyo istasyonları ve haber portallarının mobil uygulamalarına entegre edilebilen Bosch’un bulut tabanlı ve yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistemi sayesinde insanları her yolculuklarında güvende tutan bir koruyucu melek gönderilmiş oluyor. Portekizli start-up NDrive tarafından sunulan, ortalama 8 milyon indirme ve aylık ortalama bir milyon aktif kullanıcıya sahip olan Karta GPS mobil navigasyon uygulaması, kendi türünde dünyadaki en popüler cep telefonu uygulamalarından biri. 140 farklı ülkeden insan, uygulamayı yalnızca varış yerine en hızlı giden rotayı bulmak için kullanmakla kalmıyor aynı zamanda Bosch’un bulut tabanlı servisi sayesinde yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi olarak da kullanıyor. bigFM tarafından sağlanan ve yarım milyondan fazla kullanıcıya sahip olan mobil radyo ve yayın uygulaması da Ocak 2019’dan bu yana Bosch’un sistemini entegre etti. Radioplayer.de, radyo FFN, radyo rainbow, rainbow 2, radyo RPR, TCS, BikerSOS ve daha pek çok kanal Bosch’un yanlış yönde giden sürücüleri algılama sistemini kendi mobil uygulamaları aracılığıyla kullanıcılarına sunuyor. Akıllı telefon uygulamaları üreten Focus Online, Calimoto ve V-Navi de dahil olmak üzere daha pek çok ortak iş birliği yapmak istiyor. Dr. Markus Heyn “Bosch’un yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistemini dünyaya yaymak istiyoruz ve can kaybı yaşanan trafik kazası istemiyoruz” diyor.


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS