Son Dakika

Bu elektrikliden sadece 27 bin adet üretilecek

A A

24.09.2020 - 14:32 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Sınırlı sayıda üretilecek VW ID.4 1 ve ID.4 1 Max versiyonlarının ikisi de 204 beygir güç üretirken 520 km'ye kadar menzil sunmayı hedefliyor.

Bu elektrikliden sadece 27 bin adet üretilecek

ID.4, Türkiye’de satışa sunulacak ilk tam elektrikli Volkswagen modeli olacak. Toplam 27 bin adetle sınırlı sayıda üretilecek ID.4 versiyonları ID.4 1 ve ID.4 1 Max’in 2020 yılının sonunda Avrupa pazarında satışa çıkıyor. 2022’de ülkemizde satışa çıkması öngörülmekte. ID.4, MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayalı olarak üretilecek ikinci model ve markanın ilk tamamen elektrikli SUV’u. Arac Çin, ABD ve Avrupa'da üretilip satılacak ve grubun elektrikli araç atılımında stratejik bir ürün olacak.

Volkswagen, 2029 yılına kadar 75 civarında tamamen elektrikli model piyasaya sürmeyi ve bu dönemde yaklaşık 26 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor.

Radyatör ızgarası yok

4,58 metre uzunluğundaki ID.4 kaslı bir görünüme sahip. Araçta radyatör ızgarası bulunmuyor, çünkü elektrikli motorlu araçlarda buna ihtiyaç duyulmuyor. Karakteristik farlar ve farların arasındaki ışık imzası, ön tasarıma değişik bir hava katıyor.Son teknoloji sürüş asistan sistemleri IQ. DRIVE çatısı altında ID.4’te hazır bulunuyor. Standart “Park Mesafe Kontrolü sistemi”, entegre bir otomatik manevra fren sistemine sahip. Sınırlı sayıda üretilen versiyonların her ikisinde de standart olarak bulunan sistemler arasında Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip ve şehir içi acil frenleme fonksiyonunu içeren ön bölge asistanı “Front Assist” ve Adaptif hız sabitleyici "ACC" yer alıyor.

8.5 saniyede 100 km hız

ID.4'ün arka aksının hemen önünde, tekerleklere 1 vitesli şanzıman aracılığıyla güç sağlayan bir elektrik motoru bulunuyor. Her iki modelde de 204 PS gücündeki motor çalıştırıldığında 310 Nm torka hemen ulaşıyor. Araç 0'dan 100 km/s hıza 8,5 saniyede çıkarken, maksimum hızı ise 160 km/s. İki ID.4 1ST versiyonunda da, 77kWh net güç içeriğine sahip bir batarya ve 520 km'ye kadar menzil sunuluyor.