Bu Fiat Egea dünyayı dolaştı

Bu Fiat Egea dünyayı dolaştı

Bu Fiat Egea dünyayı dolaştı

Avrupa’da ‘2016 yılının En İyi Otomobili’ seçilen Fiat Egea Sedan ezber bozan bir dünya turuna imza aıyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1987'nin en iyi otomobilleri

Araç kiralamak alımdan daha avantajlı

Goodyear kampanyayı uzattı

Egea’nın dünya prömiyeri  ilk olarak Mayıs 2015’te düzenlenen İstanbul Autoshow’da başladı. Dünya, Egea ismini ilk kez orada duydu. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç Egea dünya turu   hakkında şunları söyledi:

“Egea Dünya Turu” fikri ise Egea basın test sürüşünü gerçekleştirdiğimiz Çeşme’de ortaya atıldı. Çeşme’deki basın toplantımızda CEO’muz Cengiz Eroldu ‘Dünya bizim oyun alanımız’ demişti. Böylelikle dünya turunun ilk adımı atılmış oldu.  Fiat Egea’nın Türkiye lansmanını Ekim 2015’te gerçekleştirdik. Ekim ayından 2015 yılı sonuna kadar toplam 5 bin 600 adet satış gerçekleştirdik. Türkiye lansmanını takip eden aylarda Avrupa ülkelerinden aldığımız talep de bizim için çok önemliydi. Sedan pazarının dar olduğu beş büyük pazardan, bilhassa İtalya’dan beklentilerimizin de üzerinde bir talep aldık."

EZBER BOZAN DÜNYA TURU

 Avrupa’da ‘2016 yılının En İyi Otomobili’ seçilen Fiat Egea Sedan ile ezber bozan bir işe daha imza atmak istediklerini anlatan Aytaç " Egea Dünya Turu projesinin bizim başarı hikâyemizde önemli bir yeri olacak. Çünkü bu proje, Egea’nın 40 bin km boyunca dünyanın çevresini dönme macerasını konu alıyor. Biz bu projeyle, ürünümüzün dayanıklılığını, fonksiyonelliğini, yakıt tüketimi bakımından tutumluluğunu test ediyor, söylediklerimizi farklı bir deneyimle gerçekleştiriyoruz. Bu fikri gerçekleştirmek için sadece bir otomobil yetmez; bir de tıpkı Egea için emek verenler gibi hayalleri ve heyecanı büyük bir insan gerekir. Okan Altan’ın bu projeye olan inancı ve heyecanı bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. Kendisinin imza attığı iş ile gurur duyuyoruz. Türkiye’de üretilmiş, modifiye edilmemiş, seri üretim bir otomobil ile ilk defa dünya turu yapılıyor. Ben kendisine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Egea, turun 5. etabı olan Avrupa kıtasındaki yolculuğunu bitirip Türkiye’ye varacak. Turu, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde tamamlayacak; müzemizde sergilenen ve Tofaş tarihinde önemli yeri olan pek çok modelin arasında yerini alacak. 

OKAN ALTAN: EGEA ÇOK DAYANIKLI OLDUĞUNU KANITLADI

 İki yıl önce Fiat Doblo’yu Detroit’e kadar götürdüğünü hatırlatan otomobil gazetecisi Okan Altan da, "Fakat dünyanın etrafında dönmek çok başka bir mücadele olacaktı. Uzun yol yapmayı seven otomobil gazetecilerinin hayalindeki bir zirveydi bu. En azından benim için bir Everest’ti."diye konuştu. Altan şöyle devam etti:

" İlk parkurumuzda Bulgaristan ve Romanya’nın Türkiye’ye benzer yollarını geçtikten sonra, Moldova ve Ukrayna’da çok ciddi bozulmuş ilk yollarla yüzleşmiştik. Aniden kesilen asfalt ve devasa çukurlar arasında slalom yaparak ilerlerken, ister istemez aracın altını çok sert vurmaktan kurtulamadık. Daha yolun başında sayılacak günlerde hasar alacağız diye korkarken, Egea’nın sağlamlığı güvenimizi yükseltti.  Rusya’da ise malum sert iklim yolların durumuna direk etki ediyor. Kışın bozulan parçalanan yollar yaz boyunca yeniden inşa ediliyor. Bu sebeple Ağustos ayının son günlerinde de olsak Rusya yolculuğumuzu limitlerin altında bir hızla sürdürdük. Ural dağları ile birlikte St. Petersburg’dan başlayıp Vladivostok’a kadar uzanan ünlü Trans-Sibirya demir yoluyla paralel yol aldık. Burası her motorlu veya otomobilli maceraperestin Everest’i olarak kabul edilen, dünyanın en uzun ve zorlu parkuru. Büyük bir heyecanla, günde ortalama 15 saat araç kullanarak, sadece yakıt almak ve uyumak için mola vererek yolumuzda ilerledik. 13 km’lik Trans-Sibirya yolunda engebeli arazi üzerinde, otomobili sayısız kez çukurlardan atlatmak durumunda kaldık. Yolun sonunda araçta hiçbir mekanik sorunun yaşanmaması, süspansiyonların gayet iyi durumda olması, modifiye edilmemiş, off-road özelliklere sahip olmayan, önden çekerli normal sedan bir otomobil için oldukça sıra dışı bir durumdu. Ardından  11 bin kilometrelik Büyük Okyanus üzerinden Meksika’ya geçtik. Kilometre göstergemizde 17 bine ulaştığımız Meksika etabı aslında bizim için en zor etaptı; çünkü fazlasıyla kötü yol şartları bizi oldukça zorladı."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Şu anda 22 bin kilometreyi geçmiş durumda olduğunu söyleyen Altan " Egea şu ana kadar 16 ülkeyi dolaştı. Türkiye’ye vardığında ise 22 ülkeye ayak basmış olacak. 25 bin km’den fazla yol kat ederken yaklaşık 120 şehirden geçti. Gemi yolculuklarıyla birlikte ise en az 42 bin km ile dünyanın etrafını tam tur dönen, Türkiye’de üretilmiş ilk otomobil olacak" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Egea Dünya Turu Hakkında: 

Deneyimli otomobil gazetecisi ve AutoBest jüri üyesi Okan Altan pilotajında Ağustos 2016’da Bursa Tofaş Fabrikası’ndan yolculuğuna uğurlanan Fiat Egea Sedan, 3,5 ay sonra dönüş yoluna geçti. Rusya’dan Meksika’ya, İngiltere’den Yunanistan’a uzanan onbinlerce kilometrelik zorlu parkuru aşarak gerçekleşen Egea Dünya Turu, son olarak Bursa’da Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde tamamlanacak. Yolculuk boyunca Okan Altan’a deneyimli fotoğrafçı Savaş Yılmaz eşlik ediyor.