Bursa’ya bir üretici daha geliyor

Bursa’ya bir üretici daha geliyor

TOGG tarafından üretilecek yerli otomobil için Bursa'da imalat yapılması hedefleniyor.

Yerli elektrikli otomobil üretimiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından yapılacak elektrikli otomobil üretim tesisine, Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca devlet desteği verilecek.


Elektrikli yerli otomobil, Bursa'da kurulacak tesiste üretilecek. Tesiste, 300'ü nitelikli personel olmak üzere 4323 kişi istihdam edilecek. Böylece Oyak Renault, Tofaş ve Karsan gibi üreticilerin yanısıra Bursa’ya önemli bir otomotiv ana sanayi yatırımı gelmiş olacak. 22 milyar TL yatırım


Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor.


Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca sürenin yarısı kadar daha ek süre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.Yatırıma, 30 bin otomobillik alım garantisi verildi. Garanti çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil alınacak.


Çelik: “Doğru bir karar “


 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yerli otomobilin Bursa’da üretilecek olmasının en doğru karar olduğunu belirterek “Türkiye otomotiv eko sisteminin merkezi olan Bursa, 60 yıldır ülkemizde endüstrisinin gelişmesinde lider rol üstleniyor. Otomotiv üretimi için nitelikli ve yetişmiş insan gücü şehrimizde fazlasıyla var. Bursa’daki tedarik endüstrimiz çok güçlü, yeni bir yatırıma hızlı bir şekilde adapte olabilecek konumda ve kalitede” dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS