Citroen’den “oli” konsepti geldi

Citroen’den “oli” konsepti geldi

Citroen’den “oli” konsepti geldi

Citroën, “oli” aracını tanıttı. Araç  uygun maliyetli, çevreye  sorumlu ve çok amaçlı özellikler taşıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Citroen, aile ulaşımına yönelik çarpıcı ve yenilikçi bir “tekerlekli laboratuvar” olarak nitelendirği “oli” yi tanıttı. Citroen  CEO’su Vincent Cobee yaptığı değerlendirmede, “Ami'ye selam olsun diye bu projeye 'oli' adını verdik. Çünkü aracın neyi amaçladığını çok iyi özetliyor. Citroën'in alışılmışın dışında, sorumlu ve ödüllendirici şekillerde tüm insanlara tamamen elektrikli ulaşım sunabileceğinin bir başka kanıtı” dedi.

Araçlar değişiyor

Cobee ”70'lerin ortalarında ortalama bir aile otomobili yaklaşık 800 kg ağırlığa, 3,7 m uzunluğa ve 1,6 m genişliğe sahipti. Günümüzdeki eşdeğer otomobiller en az 4,3 m uzunluğa ve 1,8 m genişliğe ve 1200 kg ağırlığa sahip. Bazıları 2500 kg’a ulaşıyor. Bu artış kısmen de olsa yasal ve güvenlik gereksinimlerinden kaynaklanıyor. Ancak trend devam ederse ve her gün bu araçların %95'ini park halinde tutmaya ve yolculukların %80'ini tek kişi gerçekleştirmeye devam edersek, gezegenimizi koruma ihtiyacı ile gelecekteki sürdürülebilir, elektrikli ulaşım vaadi arasındaki çatışmanın çözümü kolay olmayacak. Citroën, elektrikliye geçişin bir dayatma olmaması, çevreye duyarlı olmanın ulaşımı kısıtlamaması ve araçla yaşamın bir tür cezaya dönüşmemesi gerektiğine inanıyor” dedi.

Gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım

Citroën, abartı ve masraf eğilimine ‘dur’ demenin ve bunun yerine daha hafif, daha az karmaşık ve gerçekten uygun fiyatlı, aynı zamanda yaratıcı ve temiz araçlar yaratmaya odaklanmanın zamanının geldiğine inanıyor. ë-C4 ve yeni ë-C4-X veya ë-Berlingo ve ë-SpaceTourer gibi elektrik destekli ve tamamen elektrikli modeller tüketicilerin Citroën'den beklediği konfor, karakter ve elektrikli otomobil kullanım avantajlarına erişim sağlarken sıra dışı Ami de bu yönde önemli bir hamleydi.

Cimni bir araç

“oli”, sürdürülebilirliği öncelik olarak gören bir aile aracı olarak öne çıkıyor. Araç, hafif ve geri dönüştürülmüş malzemelerin optimum kullanımı, sürdürülebilir üretim süreçleri, uzun hizmet ömrü için dayanıklılık ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar sınıfının en iyi Yaşam Döngüsü Değerlendirmesini (LCA) ortaya koyuyor.Parça ve bileşenlerin sayısı akıllıca azaltıldığında, hafif ve en sorumlu malzemeler kullanıldığında, karmaşıklık en aza indirilirken çok yönlülük ve işlevsellik artıyor. Böylece tasarım ve kullanışlılık açısından son derece çekici, aynı zamanda çok daha verimli, çok uygun fiyatlı ve daha az karmaşık bir otomobil ortaya çıkıyor. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için maksimum hız 110 km/s ile sınırlandırıldı. 10kWsa/100 km'lik  tüketim hedeflenirken  %20'den %80'e şarj sadece 23 dakika sürüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı